Bydgoszcz
-7C
Lekkie opady śniegu
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h ESE
H -7 • L -8
2C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
0C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnalePo tragedii na kąpielisku. Jest wyrok wobec trójki ratowników z Borówna
Marcin K., Damian Sz. - wyrok w procesie ratowników z Borówna_ Sąd Rejonowy Bydgoszcz- SF
17.10.2018 | 16:53

Po tragedii na kąpielisku. Jest wyrok wobec trójki ratowników z Borówna

Nieprawomocny wyrok zapadł w bydgoskim Sądzie Rejonowym.

Na zdjęciu: Marcin K. i Damian Sz. byli obecni na odczytaniu wyroku. Trzeciego z ratowników Damiana K. zabrakło na sali rozpraw.

Fot. Szymon Fiałkowski

– Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy by uratować chłopaka – mówili podczas mów końcowych ratownicy z kąpieliska w Borównie, gdzie w lipcu 2016 roku utonął 17-latek. Dzisiaj zapadł nieprawomocny wyrok.

Na ławie oskarżonych bydgoskiego sądu zasiedli trzej mężczyźni. To Marcin K. (wówczas pełniący funkcję koordynatora grupy ratowników na kąpielisku WOPR w Borównie) oraz Damian Sz. i Damian K., którzy tego dnia pracowali (jako ratownicy-wolontariusze) na tym obiekcie. Przypomnijmy, że 30 lipca 2016 r., podczas kąpieli utopił się 17-letni Michał. Trójce ratowników śledczy z prokuratury Bydgoszcz-Północ postawili zarzuty: nienależytej obserwacji tafli wody, a koordynator także nienależytego obsadzenia gniazda obserwacyjnego i niezapewnienia bezpieczeństwa kąpiących się osób od strony jeziora i brak reakcji na wzywania pomocy. Ratownicy nie przyznawali się do winy.

Sąd nie dał wiary zeznaniom ratowników, którzy przed dwoma tygodniami na mowach stron deklarowali, że robili wszystko co w ich mocy, aby uratować życie 17-letniego chłopaka. Cała trójka została uznana za winnych zarzucanych im czynów. Mężczyźni zostali skazani na sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, zaś Sz. został także poddany nadzorowi kuratora. Mężczyźni muszą także grzywnę. Tę wyznaczono na 200 stawek dziennych na kwotę 20 zł, a także nie mogą wykonywać zawodu ratownika wodnego przez okres dwóch lat.


Powiązane treści