Bydgoszcz
-2C
Słonecznie
92% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSW
H -1 • L -3
1C
Sr
-1C
Czw
0C
Pt
2C
Sob
3C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnalePo tragedii w Jordanowie. Jest akt oskarżenia wobec sprawców bójki
Sąd Okręgowy_rozprawa-SG
13.12.2018 | 10:40

Po tragedii w Jordanowie. Jest akt oskarżenia wobec sprawców bójki

Do tragicznej w skutkach bójki doszło tuż przed świętami Bożego Narodzenia 2017 roku.

Na zdjęciu: Akt oskarżenia do bydgoskiego Sądu skierowała Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy. Wobec dwóch oskarżonych nadal stosowany jest tymczasowy areszt.

Fot. Archiwum

Po niemal roku od tragicznej w skutkach bójki w Jordanowie k. Inowrocławia, śledczy z bydgoskiej prokuratury zakończyli śledztwo w tej sprawie i skierowali do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy akt oskarżenia. 

Przypomnijmy, że w początkowej fazie postępowanie było prowadzone przez śledczych z prokuratury w Inowrocławiu, jednak ze względu na charakter sprawy przejęli je śledczy z Bydgoszczy.


CZYTAJ WIĘCEJ: Tak opisywaliśmy bójkę w Jordanowie z grudnia 2017 r. i przebieg śledztwa


Przypomnijmy: w nocy z 23 na 24 grudnia 2017 r., w Jordanowie doszło do bójki grupy kilkudziesięciu osób. – Przygotowując się do starcia, część z nich uzbroiła się w niebezpieczne narzędzia, jak np. pałki, noże, siekierę czy pręty metalowe – opisuje rzecznik prasowa bydgoskiej Prokuratury Okręgowej Agnieszka Adamska-Okońska. Członkowie grup wzajemnie się atakowali i kopali po całym ciele. Jeden ze sprawców przy użyciu siekiery zadał ciosy z dużą siłą co najmniej trzem osobom, a inny z nich na uczestników bójki identyfikujących się ze stroną przeciwną najeżdżał autem. To nie koniec. – Z ustaleń postępowania wynika, że niemal wszyscy uczestnicy starcia znajdowali się pod wpływem alkoholu i środków psychoaktywnych – dodaje prok. Adamska-Okońska. Przypomnijmy, że w wyniku bójki zginął mężczyzna, a w toku postępowania ujawniono również że w zdarzeniu brał udział 26-latek, którego ciało znaleziono około kilometr od miejsca tragedii. – Jego zginięcie zgłosiła nam rodzina. Badanie pośmiertne wykazało, że przyczyną jego zgonu była niewydolność krążeniowo-oddechowa (na podłożu samoistnych zmian chorobowych) przy współistniejącym wychłodzeniu ciała oraz toksycznym działaniu psychoaktywnego MDMA – mówi Agnieszka Adamska-Okońska.

Przypomnijmy, że w całej sprawie zatrzymano dwanaście osób, choć za czterema z nich trzeba było wystosować listy gończe. Mężczyźni w toku prowadzonego śledztwa przedstawiali różne wersje wydarzeń i ich wyjaśnienia trzeba było następnie konfrontować ze sobą. W sumie do sądu skierowano akt oskarżenia przeciwko trzem osobom. Na ławie oskarżonych zasiądzie m.in. Paweł D. Zdaniem śledczych, to właśnie on miał zadać jednemu z uczestników zdarzenia co najmniej kilka ciosów z dużą siłą, które spowodowały u niego rany rąbane, które spowodowały jego śmierć, wespół z wychłodzeniem organizmu. D. usłyszał także zarzuty spowodowania obrażeń ciała u dwójki innych uczestników, za co grozi kara nie mniej niż 8 lat pozbawienia wolności, a za zbrodnię – nawet dożywocie.

Kara do 10 lat więzienia grozi Andrzejowi R. i Arkadiuszowi W. Oni będą odpowiadać za udział w bójce, której następstwem była śmierć człowieka. W. miał w trakcie zdarzenia użyć noża i to on miał rozjeżdżać autem uczestników bójki z przeciwnej grupy, choć wcześniej stracił uprawnienia do prowadzenia samochodów.

Paweł D. i Arkadiusz W. cały czas przebywają w tymczasowym areszcie, natomiast wobec Andrzeja R. zastosowano środki wolnościowe w postaci nadzoru policyjnego i zakazu opuszczania kraju. Ośmiu innych uczestników zdarzenia w toku postępowania przyznało się do winy i chce dobrowolnie poddać się karze. – Mężczyźni złożyli wyjaśnienia. Prokurator skierował wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy i wymierzenie im kar od roku do 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności – zaznacza rzecznik prasowa bydgoskiej prokuratury. Prok. Adamska-Okońska zaznacza, że dwójka z tych mężczyzn jeszcze przebywa w areszcie, a pozostała szóstka ma stosowane środki wolnościowe.


Powiązane treści