Bydgoszcz
19C
Niebo częściowo zachmurzone
52% wilgotność
Wiatr: 8km/h NW
H 21 • L 18
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
22C
Czw
25C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnalePo wypadku samolotu na bydgoskim lotnisku. Jest wstępny raport
18.08.2020 | 15:02

Po wypadku samolotu na bydgoskim lotnisku. Jest wstępny raport

Śledztwo w sprawie tragedii prowadzi prokuratura, okoliczności wypadku ustala także Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

Na zdjęciu: Do tragicznego w skutkach wypadku samolotu typu Tecnam doszło 14 lipca na terenie bydgoskiego Portu Lotniczego.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych sporządziła wstępny raport po wypadku samolotu typu Tecnam, który spadł na terenie bydgoskiego lotniska. Zginęły w nim dwie osoby. Równolegle trwa także prokuratorskie śledztwo.

Do tragedii doszło 14 lipca w godzinach przedpołudniowych. Maszyna spadła na trawiasty teren Portu Lotniczego w Bydgoszczy, a następnie zapaliła się. W wyniku tego wypadku śmierć na miejscu poniosły dwie osoby – to 24-letnia kursantka z Włoch oraz 60-letni instruktor.


WSZYSTKIE INFORMACJE O TRAGEDII NA TERENIE PORTU LOTNICZEGO W BYDGOSZCZY


Oprócz policjantów i prokuratora, na miejscu tragedii pracowali także eksperci z Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Miesiąc po zdarzeniu, komisja sporządziła wstępny raport. Czytamy w nim, że samolot około godziny 8:10 podchodził do lądowania. – Po zgłoszeniu pozycji na prostej, otrzymał zezwolenie na lądowanie, a pilot poprosił o wykonanie lądowania z przyziemieniem lub niski przelot i otrzymał zezwolenie z wieży kontroli lotów na niski przelot – podaje komisja w dalszej części raportu.

Już po wykonaniu niskiego przelotu, samolot na małej prędkości (to obserwacja kontrolera lotów) i z dużym kątem natarcia skrzydła, wykonał odlot z kursem pasa bez wznoszenia. Po kilku sekundach i wyraźnych oznakach przeciągnięcia przy małej wysokości lotu, samolot wykonał skręt na prawe skrzydło i zderzył się z ziemią.

Jak już pisaliśmy na naszych łamach, ta sama maszyna miała już problemy techniczne w połowie stycznia – wówczas powodem była nierównomierna praca silników, a samolot typu Tecnam awaryjnie lądował na trawiastej części lotniska.

Równolegle, śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Południe. Zabezpieczana jest m.in. dokumentacja związana z organizacją szkolenia, zaś sam samolot zabezpieczony zostanie do wykonania niezbędnych oględzin. Gazeta Wyborcza Bydgoszcz informowała, że 24-letnia Włoszka miała już licencję na samoloty jednosilnikowe i chciała podwyższyć swoje umiejętności. Jak słyszymy, śledczy czekają na pełne wyniki sekcji zwłok kobiety, jak i pilota. Wstępne wskazują na to, że przyczyną ich zgonu były obrażenia wielonarządowe wskutek katastrofy lotniczej.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści