Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Pociski i granaty w ziemi. Ujawniono je podczas prac archeologicznych

Dodano: 20.12.2022 | 11:36

Na zdjęciu: Na niewybuchy i pociski natrafiono podczas prac w miejscowości Lniano.

Fot. KPP Świecie

Pociski i niewybuchy zostały ujawnione podczas prowadzonych prac archeologicznych. – Kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, a także wrzucać takich przedmiotów do ognia – przypominają funkcjonariusze.

Środa, 14 grudnia. To wtedy policjanci ze Świecia zostali zawiadomieni o ujawnieniu przedmiotów wyglądem przypominającym granaty i pociski artyleryjskie. Do tego zdarzenia doszło na terenie prowadzonych prac archeologicznych w gminie Lniano w powiecie świeckim. – Patrol z posterunku w Osiu, który na miejsce skierował dyżurny, potwierdził, że to niewybuchy i mogą pochodzić z okresu II wojny światowej – informują policjanci z komendy w Świeciu.

Funkcjonariusze zabezpieczyli teren, na którym ujawniono przedmioty, a jednocześnie na miejsce zdarzenia zadysponowano patrol saperski. Saperzy potwierdzili ustalenia policjantów, po czym zabezpieczyli pociski i następnie zabrali na poligon, gdzie zostaną one zdetonowane. To kolejne tego typu znalezisko na terenie Kujaw i Pomorza.

Policjanci kolejny raz przypominają zasadę zachowania się, gdy natrafimy na taki przedmiot. – Należy jak najszybciej alarmować odpowiednie służby, a jeżeli mamy taką możliwość to miejsce, w którym został znaleziony niewybuch oznaczyć – mówią i zaznaczają: – Pamiętajmy, aby nie dotykać takich znalezisk, a także nie przenosić ich w inne miejsca. Kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments