Bydgoszcz
-2C
Niebo częściowo zachmurzone
79% wilgotność
Wiatr: 5km/h SE
H -1 • L -3
3C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
5C
Pon
4C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaOsielskoInwestycjePod prąd wysokim cenom prądu
osiedle_new
27.08.2019 | 12:45

Pod prąd wysokim cenom prądu

Na zdjęciu:

Fot.

Podczas tegorocznego lata fale upału przeplatały się z silnymi ochłodzeniami. W tym samym czasie na dachach wielu domów i budynków użyteczności publicznej pojawiły się baterie fotowoltaiczne, produkujące prąd. W ten sposób ujawniły się z wielką siłą dwie dokonujące się właśnie zmiany – zmiany klimatu i przygotowania do gwałtownych podwyżek cen prądu.

Klimat do poprawki

Zajęci swoimi sprawami, niekoniecznie myśleliśmy o czekających nas podwyżkach. Naukowcy od dawna zapowiadali, że natura w końcu się zbuntuje i – choć nie chcieliśmy ich słuchać, choć czasem wręcz ich ośmieszano – teraz odczuwamy, że mieli rację.

Powoli orientujemy się, że zmiany klimatyczne mają związek z naszymi działaniami, sposobem korzystania ze środowiska, ze stosowanymi przez nas technologiami, mającymi ułatwiać i uprzyjemniać nasze życie. Bunt natury – czy tego chcemy, czy nie – zmusi nas więc prędzej czy później do zmiany sposobu myślenia i nowatorskich działań.

Boom w fotowoltaice

Na razie w zapowiedziach, ale wszyscy już przecież wiemy, że w kolejnym roku wzrosną znacząco ceny prądu wszystkim użytkownikom. Z tego powodu nastąpił boom w fotowoltaice. Koszty takiej instalacji zestawiamy z możliwymi oszczędnościami na rachunkach.

Technologie pozwalające na wytwarzanie prądu ze słońca oraz na ogrzewanie budynków za pomocą pompy ciepła czy jej mechaniczną wentylację, pozwalającą na utrzymanie stałej temperatury wnętrza i odpowiedniej wilgotności, znane są od lat.

Lepsze, dostępniejsze technologie

Z czasem technologie te stały się przystępne cenowo, a jakość i trwałość urządzeń spełnia zdecydowanie wyższe wymogi. To definiuje, że każdy inwestor może, a nawet powinien, zastanowić się, po jakie technologie sięgnąć, by żyć w zgodzie z przyrodą, tak samo jak każdy z nas może segregować odpady, racjonalnie zużywać wodę czy pamiętać o prostych zasadach pozwalających na oszczędzanie energii cieplnej.

Największe pole do popisu mają ci, którzy chcą wybudować dom lub inny budynek. Mogą już na etapie projektu myśleć o zastosowaniu nowoczesnych technologii. Ci, którzy chcą kupić gotowy, energooszczędny dom, mogą natomiast poszukać wykonawcy czy dewelopera, który oferuje interesujące ich rozwiązania. Przykładem energooszczędnych inwestycji jest Osiedle Słoneczne w podbydgoskim Żołędowie.

Dom wzorcowy

Na budowanym Osiedlu Słonecznym w Żołędowie stoi dom wzorcowy i buduje się pierwszy bliźniak, ale plany są znacznie ambitniejsze. Powstanie tu całe osiedle domów jedno- i dwurodzinnych oraz szeregowców, które można będzie nazwać zeroenergetycznymi, bo ich zapotrzebowanie na energię będzie niemal zerowe. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym zamontowanym na dachu każdego domu będzie wytwarzana energia.. Przy wykorzystaniu pomp ciepła będą same produkować energię cieplną do ogrzewania. Nie będą jej jednak potrzebowały zbyt wiele, bo inwestor, spółka Osiedle Słoneczne, zapewnia najwyższy standard izolacyjności wszystkich ścian zewnętrznych. Nie oznacza to, że stawiane domy będą odcięte od dopływu świeżego powietrza, a tym samym duszne, źle wentylowane. Wprost przeciwnie – dzięki zastosowaniu rekuperacji, będzie w nich utrzymywana stała, przyjemna temperatura, a powietrze będzie systematycznie wymieniane bez potrzeby otwierania okien.

dom wz01

By zajrzeć do domu wzorcowego i dowiedzieć się więcej o fotowoltaice oraz innych nowoczesnych technologiach umożliwiających mieszkanie w komfortowych warunkach przy niewielkich kosztach utrzymania domu, wystarczy umówić się na spotkanie. – Jak będzie się mieszkać w budowanych przez nas domach sprawdzić można w domu wzorcowym – mówi inwestor i pomysłodawca inwestycji. – Działa w nim instalacja fotowoltaiczna, pompa ciepła i rekuperator. Niezależnie od pogody odczuwamy komfortową temperaturę dla organizmu człowieka i świeże powietrze. Osiedle Słoneczne będzie więc doskonałym miejscem do życia rodzin, których członkowie borykają się z alergiami lub chorobami układu oddechowego.

– Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, koszty zapewnienia komfortowych warunków życia nie będą spędzały snu z powiek mieszkańców Osiedla Słonecznego, ponieważ będą symboliczne. Szacujemy, że miesięcznie wynosić będą około 80 złotych, dlatego, że w jesienno-zimowych miesiącach w Polsce nie da się wyprodukować dzięki bateriom fotowoltaicznym wystarczającej ilości prądu, choć latem produkuje się go ponad potrzeby – dodaje właściciel Osiedla Słonecznego. – Także cena za metr kwadratowy domu na Osiedlu Słonecznym, wliczając w nią koszty ziemi z ogrodem, będzie niższa od cen w Bydgoszczy.

15.10 1 (1)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści