Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 1 • L -0
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaZDROWIEGdy coś „podnosi ciśnienie”
30.11.2017 | 11:16

Gdy coś „podnosi ciśnienie”

Na zdjęciu: Nadciśnienie tętnicze.

Fot. Archiwum

Najgorsze w tej chorobie jest to, że u wielu osób występowanie nadciśnienia tętniczego nie wiąże się z jakimikolwiek innymi objawami.

Lekarze alarmują, że coraz więcej osób ma nadciśnienie. Jest to związane nie tylko z lepszą diagnostyką i większą świadomością pacjentów, ale również ze sposobem odżywiania się, stresem, trybem życia.

Nadciśnienie nie boli. W większości przypadków nie daje żadnych widocznych objawów. Niewielu pacjentów skarży się na ból, ucisk lub zawroty głowy. Może pojawić się zmęczenie, krwawienie z nosa, problemy ze snem, kołatanie serca, duszności. Nie zawsze objawy są na tyle charakterystyczne, aby wskazywać na problemy z ciśnieniem krwi. Jednak dają szansę na zdiagnozowanie choroby. Jeśli objawów nie ma lub są lekceważone przez pacjenta, sytuacja może stać się poważna. Nieleczone nadciśnienie może grozić poważnymi powikłaniami. Uszkodzeniem nerek, tętniakiem aorty, chorobą wieńcową, udarem krwotocznym mózgu i innymi, równie groźnymi.

U większości pacjentów występuje nadciśnienie pierwotne. Jego mechanizmy nie są do końca poznane. Z tego powodu leczenie polega na stosowaniu leków, które regulują ciśnienie. Lekarz może zaordynować jeden lek lub kilka leków, w zależności od stanu pacjenta, wysokości nadciśnienia, innych chorób towarzyszących. Co ważne! Nie wolno przestać przyjmować leków, jeśli pomiary wskazują, że ciśnienie krwi jest prawidłowe. Ono jest prawidłowe nie dlatego, ze pacjent został wyleczony, ale dlatego, że leki działają. Odstawienie leków bez konsultacji z lekarzem może bardzo niebezpieczne dla pacjenta.

Może też pojawić się tzw. nadciśnienie wtórne. Podwyższone wartości ciśnienia są jednym z objawów takich chorób jak choroby miąższowe nerek, zwężenie tętnic nerkowych, choroby endokrynologiczne. itp. Bardzo często, gdy poprawia się tan chorego, wartości ciśnienia również wracają do normy.

Poza farmakologicznymi sposobami regulacji ciśnienia krwi trzeba też pamiętać, że duży wpływ na stan zdrowia ma otyłość i nadwaga, palenie tytoniu, picie alkoholu, brak ruchu, stres i dieta.


Podobne wpisy

Powiązane treści