Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 13 • L 12
13C
Pt
11C
Sob
12C
Nd
12C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjePodróżnicy w Fabryce Lloyda [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Monika Buńkowska

To już po raz jedenasty odbył się Bydgoski Festiwal „Podróżnicy”. Przez wiele lat był organizowany w przestrzeni kulturalnej WSG, ale po jej likwidacji przeniósł się do nowego miejsca. I od razu trzeba stwierdzić, że był to doskonały pomysł, albowiem jest to miejsce jakby stworzone do tego typu imprez.

Twórczyniami tego festiwalu od lat są Malwina Sypniewska-Pietsch i Karolina Sypniewska- Wida. Panie przez dwa dni zorganizowały 16 prelekcji, było 4 gości specjalnych oraz były podróże fotograficzne z partnerem festiwalu marką Olympus.

Wszystko rozpoczęło się oficjalnym przywitaniem słuchaczy o godzinie 15:00 ale od godziny 13 Fabryka Lloyda była już otwarta i mnóstwo osób oglądało wystawę zdjęć Elżbiety Dzikowskiej i Piotra Ulanowskiego. Liczne prezentację gości oraz wspomnienie Aleksandra Doby, wielkiego podróżnika i prawdziwego Przyjaciela Festiwalu oraz spotkanie z Leszkiem Cichym, wybitnym himalaistą to program pierwszego dnia Podróżników. Hołd oddano Olkowi Dobie wraz z autorem książek m.in. „Ocean to pikuś” – Łukaszem Wierzbickim.

Elżbieta Dzikowska prezentowała wspomnienia z podróży, które odbywała z mężem – patronem festiwalu -Tonym Halikiem, który w tym roku obchodziłby setne urodziny. Pani Elżbieta jest symbolem wręczania Halików – pierwszego Halika w historii Podróżników wręczyła w 2012 roku i to w dodatku pierwszego Olkowi Dobie! Ten rok więc jest bardzo szczególny – dziesiąty raz wręczono wyróżnienia festiwalowe.

Gwiazdami festiwalu byli niewątpliwie:

Przemysław Kossakowski, który przybył wspólnie z bydgoszczanką Paulą Rakowską, która brała udział w hitowym programie „Down the Road” przybliżającym odbiorcom osoby z zespołem Downa. Przemysław Kossakowski ponownie ściągnął tłumy jak w 2019 roku, a następnie dzielnie pozował do zdjęć z każdym chętnym na tle festiwalowego baneru.

Łukasz Wierzbicki – najbardziej wzruszające wspomnienia Aleksandra Doby, wiele nieznanych wcześniej faktów i świetnych anegdot związanych w wybitnym Podróżnikiem. Idealna prezentacja dla dzieci i dorosłych. Było pięknie, wzruszająco i radośnie!

Leszek Cichy – człowiek legenda, który w 1980 roku napisał z zespołem, a szczególnie z Krzysztofem Wielickim, historię alpinizmu światowego. Niezwykłe spotkanie autorskie oraz podpisywanie książek

Były też wystawy fotograficzne. Mnie przypadła szczególnie do gustu seria fotek z Bydgoszczy, którą przygotował mój przyjaciel Piotr Ulanowski

Tradycyjnie kapituła przyznała 3 statuetki im. Tony’ego Halika. Otrzymali je:

ADELA TARKOWSKA & KRZYSZTOF JÓZEFOWSKI
„BikeTheWorld – Rowerami Dookoła Świata

JOANNA „ASIA” PAJKOWSKA
„SOLO 360 Nonstop – samotny rejs dookoła świata”

MARTA TRONT & MACIEJ TRONT
„FolkAround – folklorystyczna podróż dookoła świata”

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Seba
Seba
1 miesiąc temu

A gdzie uczestnicy mają maseczki? Rozumiem, że Covid ich nie dotyczy. Ciekawe, czy jak któryś z podróżników przywiózł nową mutację to wszyscy trafią na kwarantannę.
Teraz policja na podstawie załączonych zdjęć powinna wystawić mandaty.

Powiązane treści