Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H -0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaZDROWIEPodskoki serca
23.11.2017 | 22:25

Podskoki serca

Na zdjęciu: Diagnostyka ma na celu nie tylko potwierdzenie występowania arytmii, ale przede wszystkim poszukanie jej przyczyny.

Fot. Archiwum

Zaburzenia rytmu nie zawsze są powodem do niepokoju. Ale nigdy nie powinny być lekceważone.

Zaburzenia rytmu serca, czyli arytmia mogą się pojawić w każdym wieku, nawet u bardzo młodych ludzi. Zazwyczaj pacjenci mówią o silnych uderzeniach serca, uczuciu „przeskakiwania serca”, a nawet o odczuwanych przerwach w jego pracy. Opisywane objawom mogą towarzyszyć, ale nie muszą, osłabienie, uczucie zmęczenia, zawroty głowy itp.

Jest wiele rodzajów arytmii, a kardiolodzy stosują różne ich podziały. W literaturze fachowej znajdziemy podział na arytmie nadkomorowe (które powstają w obrębie przedsionków serca) i komorowe (których źródłem są komory serca). Można też znaleźć podział na arytmie łagodne, których występowanie w nie prowadzi do poważnych powikłań i rzadko wpływa na złe samopoczucie pacjenta. Na artytmie potencjalnie złośliwe i złośliwe, bezpośrednio zagrażające życiu.

Szybka diagnoza

Wydaje się, że najłatwiej arytmię zdiagnozować za pomocą prostego i bezbolesnego badania EKG. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlaczego? Zapis elektrokardiograficzny jest wykonywany pacjentowi zazwyczaj tylko przez kilka minut, a nie zawsze w tym czasie może pojawić się artymiczne uderzenie serca. Dlatego ważną rolę w diagnozie odgrywa wywiad z pacjentem, który opisuje objawy.

Jeśli lekarz podejrzewa arytmię zazwyczaj zleca założenie tzw. Holtera. To badanie czynności elektrycznej serca przez dobę lub dwie. Pacjent w tym czasie powinien wykonywać zwykłe codzienne czynności. Jeśli uprawia sport dobrze, by w czasie noszenia Holtera również ćwiczył. Jeśli odczuwa zaburzenia rytmu w czasie sytuacji stresujących, tego dnia nie warto ich unikać. Urządzenie jest niewielkie, dosyć łatwo można je zamaskować ubraniem szczególnie zimą. Niektórzy pacjenci nie tylko nie ukrywają urządzenia, ale nawet informują otoczenie o badaniu.

Czy się bać?

Diagnostyka ma na celu nie tylko potwierdzenie występowania arytmii, ale przede wszystkim poszukanie jej przyczyny. Arytmie mogą bowiem występować u zdrowych ludzi, bez uszkodzonego serca. Przyczyn może być wiele. Stres, przemęczenie, zaburzenia jonowe. Jednak również przyczyny mogą być poważne. Np. powikłanie w przebiegu innej choroby, choroba niedokrwienna serca, niewydolności serca itp.

Leczenie w wielu przypadkach bywa skuteczne, pod warunkiem ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza kardiologa.


Podobne wpisy

Powiązane treści