Bydgoszcz
21C
Słonecznie
32% wilgotność
Wiatr: 6km/h S
H 21 • L 21
21C
Pon
21C
Wt
20C
Sr
15C
Czw
14C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKIPodstawowe pojęcia dotyczące kredytów gotówkowych
15.03.2021 | 12:11

Podstawowe pojęcia dotyczące kredytów gotówkowych

Na zdjęciu: Wybory dotyczące naszych finansów muszą być dokonywane z rozwagą i odpowiedzialnością.

Fot. mat. autora

Nie ulega wątpliwości, że znajomość terminologii związanej z tematyką finansowo-kredytową jest niezbędna, jeśli chodzi o osoby rozważające zaciąganie takich zobowiązań jak, na przykład, kredyty gotówkowe. Z pewnością przy decyzjach tego rodzaju potrzebne jest odpowiednie zaplecze merytoryczne, gdyż wybory dotyczące naszych finansów muszą być dokonywane z rozwagą i odpowiedzialnością. Konieczne jest zatem rozeznanie w temacie. Jeśli ma się braki dotyczące informacji z tego zakresu, należy je nadrobić – w dzisiejszych czasach do dyspozycji jest mnóstwo źródeł wiedzy, chociaż zawsze trzeba pamiętać o krytycznej analizie odbieranych treści i samodzielnym myśleniu. W każdym razie z pewnością warto znać podjęcia, które dotyczą kredytów gotówkowych. Mogą się one przydać także w innych okolicznościach, a zatem wiedza ta ma charakter praktyczny. Osoby zainteresowane zaciągnięciem kredytu gotówkowego muszą poświęcić trochę czasu na analizę tematu, ofert, a także własnego budżetu. Bez zaangażowania trudno o świadomą decyzję w sferze finansów.

Kredyty gotówkowe na cel określony i dowolny

Na samym początku dobrze jest zdać sobie sprawę z tego, że istnieją pożyczki gotówkowe (ranking kredytów dostępny na 17bankow.com) przeznaczone na dowolny i określony cel. Te dwie odmiany decydują o tym, jak prezentuje się nasze pole manewru w zakresie spożytkowania środków pochodzącego z danego dodatkowego źródła finansowania. Sam ten czynnik nie powinien być decydujący o naszym wyborze, ponieważ nie można rozpatrywać ofert w oderwaniu od ich wszystkich warunków i szczegółów. Niemniej jednak z pewnością kwestia rodzaju kredytu gotówkowego może okazać się w wielu przypadkach znacząca. Jeśli ma się do czynienia z kredytem gotówkowym na określony cel, wówczas można wydać pieniądze tylko na realizację przedsięwzięcia ustalonego umownie. Informujemy więc bank o tym, że zamierzamy ponieść określony wydatek i po akceptacji umowy przez strony musimy się trzymać tego zobowiązania. Tutaj bardzo ważnym, choć dosyć oczywistym, zagadnieniem jest to, że cel określony w kontrakcie musi się pokrywać z wydatkiem, który faktycznie chcieliśmy sfinansować przy pomocy kredytu gotówkowego. W przypadku kredytów gotówkowych na dowolny cel mamy natomiast pełną swobodę dysponowania pieniędzmi. Możemy zatem zrealizować naprawdę rozmaite przedsięwzięcia i nie ma potrzeby informowania banku o tym, jaki cel mamy w planach. To bardzo wygodna opcja, ponieważ daje nam ona dużo swobody. Pozwala również na ewentualną zmianę decyzji.

Kredyty gotówkowe a zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa ma związek ze wszystkimi kredytami, niemniej jednak trzeba o niej pamiętać. Instytucje bankowe przeprowadzają weryfikację swoich potencjalnych kredytobiorców pod kątem ich wypłacalności oraz wiarygodności. Temu właśnie służy badanie zdolności kredytowej. Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, że instytucje bankowe nie mają dostępu do wszystkich szczegółów na temat naszego życia, dlatego też weryfikacja zdolności kredytowej jest obarczona pewnym marginesem błędu. Trudno się jednak dziwić, że banki korzystają po prostu z narzędzi, które są dostępne. Cały proces sprawdzania zdolności kredytowej jest dedykowany zarówno ochronie instytucji bankowych, jak i osób zainteresowanych kredytem gotówkowym. Zawsze jednak należy również samodzielnie przeprowadzić adekwatne analizy, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w danym momencie w ogóle możemy pozwolić sobie na zadłużenie. Proces badania zdolności kredytowej obejmuje:

  • weryfikację historii kredytowej
  • analizę wysokości i stabilności zarobków
  • sprawdzenie wydatków

Działania te odbywają się w oparciu o stosowne dokumenty oraz bazy danych. W przypadku analizy zarobków niejednokrotnie banki proszą o dostarczenie zaświadczeń od pracodawcy, czy też zleceniodawcy. Jeżeli potencjalny kredytobiorca prowadzi własną działalność gospodarczą, potrzebne mogą być deklaracje podatkowe, czy też wyciągi bankowe. Wiele zależy tutaj od procedur obowiązujących w danym banku oraz od konkretnej sytuacji i okoliczności towarzyszących. Jeśli chodzi o ocenę wydatków, często są one szacowane na podstawie oświadczenia obejmującego takie informacje jak chociażby liczba osób pozostających na utrzymaniu osoby starającej się o przyznanie kredytu gotówkowego.

Kredyty gotówkowe – całkowite koszty zobowiązania i inne terminy

Osoby rozważające kredyt gotówkowy muszą być zaznajomione, między innymi, z pojęciem całkowitych kosztów zobowiązania. Dotyczy ono tego, ile zapłacimy za uzyskanie dodatkowego źródła finansowania. W skład tego parametru wchodzi zarówno oprocentowanie, czyli naliczane odsetki, jak i opłaty dodatkowe. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ wiele osób mylnie skupia się wyłącznie na kwestii oprocentowania. Nie ulega wątpliwości, że trzeba znać także pojęcie okresu kredytowania. Decyduje on o czasie trwania zobowiązania, który wpływa również na całkowite koszty zadłużenia, ponieważ im dłużej trwa umowa, tym więcej odsetek się nalicza. Dodatkowo wydłużenie okresu kredytowania nieraz pozwala na obniżenie rat. Jak więc widać, istnieje tutaj naprawdę sporo zagadnień, które trzeba wziąć pod uwagę.


Podobne wpisy

Powiązane treści