Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Podwyżka cen za odpady w gminie Koronowo. Radni spotkali się w trybie nadzwyczajnym

Dodano: 03.02.2023 | 20:28

Na zdjęciu: Wzrosną opłaty za gospodarowanie opadami w gminie Koronowo.

Fot. IN

W piątek (3 lutego) odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Koronowie. Głównym tematem była podwyżka cen za zagospodarowanie odpadami komunalnymi.

Przypomnijmy, że dotychczas na terenie gminy Koronowo obowiązywały następujące stawki: 27 zł miesięcznie od osoby zamieszkującą daną nieruchomość, 22 zł dla piątej i następnej osoby zamieszkującą tę samą nieruchomość jednorodzinną/lokalową, 88 zł miesięcznie od osoby, jeżeli nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny.

Ponadto, wysokość zwolnienia  z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w przydomowym kompostowniku wynosiła 4 zł miesięcznie od osoby. Stawki te obowiązywały od 1 marca 2021 roku.

„Będą zarzuty, że gmina podnosi opłaty”

Nowy projekt uchwały z 3 lutego 2023 roku przewidywał wzrost tych cen z 27 zł na 35 zł, z 22 zł na 30 zł i z 88 zł na 90 zł. Ulga z tytułu posiadanego kompostownika miała być taka sama, czyli 4 zł.

Już na początku piątkowej sesji wniosek złożył radny Piotr Mitera, który uważał, że należy podnieść wysokość ulgi za posiadany kompostownik z 4 zł na 10 zł. Natomiast radna Katarzyna Szulta-Romaniuk zauważyła, że projekt uchwały został przedstawiony ogólnikowo i nie wynika nawet z niego, jaka podwyżka ma nastąpić. Radny Tomasz Skotnicki stwierdził, że nie wszyscy rozumieją, jak wygląda system zagospodarowania odpadów i mieszkańcy nie mają pełnej wiedzy na ten temat. – Będą zarzuty, że gmina podnosi opłaty – mówił radny. – Proszę o wyjaśnienie co się stało, że ta podwyżka następuje? – dodał.

Wzrosły koszty usług

Angelika Walat, zastępca kierownika Wydziału Nieruchomości i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Koronowie tłumaczyła, że wzrosły koszty usług związanych z zagospodarowaniem odpadów. Koszty w przypadku papieru wzrosły o 17 proc, szkła – 187 proc., biodegradalnych 93 proc., betonu i gruzu – 18 proc., zużytych opon – 77 proc., tworzyw sztucznych – 16 proc.

– Przy obecnych stawkach nie jesteśmy w stanie utrzymać systemu – mówiła urzędniczka.

„Przekładanie z szufladki do szufladki”

Głos zabrał także skarbnik gminy Marcin Kłodziński. Jego zdaniem jeżeli radni zdecydują się nie podnosić tej stawki do 35 zł, ale mniej, to i tak te odpady będzie trzeba wywieźć. Gdzieś brakujące środki będzie trzeba znaleźć i najpewniej mieszkańcy odczują to w podatkach. – Jest to przekładanie z szufladki do szufladki – mówił skarbnik.

Gdzieś oszczędności trzeba znaleźć

Natomiast przewodniczący Rady Miejskiej w Koronowie Bogusław Guziński odniósł się do wniosku Piotra Mitery. Wskazał on, że jest to niesprawiedliwe, aby z ulg mogli korzystać mieszkańcy domów jednorodzinnych, a wielorodzinnych jak bloków już nie.

– Decyzja jest zawsze po Waszej stronie – skomentował sprawę burmistrz Patryk Mikołajewski. – Jeżeli stawka będzie niższa, gdzieś te oszczędności będziemy musieli znaleźć. Chcieliśmy wyremontować most Gościeradz-Samociążek. Chcieliśmy utworzyć Kartę Metropolitalną. W tym momencie tych pieniędzy nie mamy.

Problem z osobami, które nie płacą

Z kolei radny Maciej Szlagowski przedstawił dogłębną analizę. Jak zaznaczył, wszystkie obliczenia wskazują kwotę 35 zł, aby system się spiął. Głos zabrała również mieszkanka obecna na sali. Nie rozumiała ona, dlaczego w innych gminach stawki te wynoszą 29-32 zł, a u nas podwyższa się ceny o blisko 30 proc. Zwróciła ona też uwagę na aspekt osób, które nie płacą za śmieci i nie zgłaszają tego.

Urzędnicy przykazali, że z obliczeń wynika, że 10 proc. mieszkańców nie płaci za odpady. – Nie możemy wchodzić do mieszkań i liczyć szczoteczek do zębów – przekonywał zastępca burmistrza Piotr Kazimierski. – Musimy liczyć na uczciwość naszych mieszkańców, która jest różna – dodał.

Ekonomii nie da się oszukać – twierdzi prezes spółki ZGKiM

– Ekonomii nie oszukamy – mówił natomiast prezes spółki ZGKiM w Koronowie Marek Stec. – Trzeba mieć na uwadze interesy zarówno mieszkańców, jak i spółki. Sprawa kosztów i cen cały czas wraca. To nie jest łatwa decyzja. 35 zł to nie jest „widzi mi się”. To jest na styk. Tak naprawdę te 35 zł to jest mały oddech, ale sprawa i tak wróci. Podjęliśmy działania oszczędnościowe. To nie jest sprawa polityczna, tylko ekonomiczna – dodał.

Jak wygląda sytuacja w innych gminach?

Natomiast radny Stanisław Gliszczyński przedstawił, jak wyglądają stawki w innych gminach. Z jego informacji wynika, że w Bydgoszczy jest to 21 zł, Osielsku 33 zł, Świeciu 21 zł, Sośnie 31 zł, Pruszczu 29 zł. Radny Weleziński zauważył, że w Gostycynie jest to 29 zł. Agnieszka Szwesta – Kierownik Wydziału Nieruchomości Gospodarki Komunalnej stwierdziła, że dla przykładu Pruszcz ma mniej mieszkańców i jest obszarowo mniejszy od gminy Koronowo. Ponadto, radny Olech Raddatz mówił o tym, że należy wykonać naciski na rząd, aby z ulg z tytułu posiadanego kompostownika mogli korzystać również mieszkańcy z domów wielorodzinnych, a nie tylko jednorodzinnych.

Jaką decyzję podjęli radni?

Następnie powrócono do wniosku radnego Mitery z początku sesji. Radni odrzucili go. Później głosowano za wnioskiem Stanisława Gliszczyńskiego, aby stawki te wynosiły kolejno 33 zł, 28 zł i 84 zł. Ten wniosek również został odrzucony. Swój wniosek złożył także Bogusław Guziński. Zaproponował on, aby stawki te były następujące: 34 zł miesięcznie od osoby zamieszkującą daną nieruchomość, 29 zł dla piątej i następnej osoby zamieszkującą tę samą nieruchomość jednorodzinną/lokalową, 87 zł miesięcznie od osoby, jeżeli nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny. Tę propozycję radni przyjęli. Później – po ogłoszonej przerwie – radni musieli podjąć jeszcze uchwałę w sprawie pokrycia części kosztów związanych z zagospodarowaniem odpadów komunalnych z dochodów własnych gminy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Dlaczego podrożały opłaty za odpady w gminie Koronowo? Burmistrz wyjaśnia

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
3 miesięcy temu

Bierność to największa zguba na inflacje! Kochani w Koronowie , cały system w ZGKiM jest do zmiany inaczej co parę miesięcy będziecie podważać opłaty za odpady i będą nowe podwyżki . Nie będę pisał gdzie jest taniej jak w Koronowie . Bardzo trafna uwaga aby się przyjrzeć innym gminą co tak naprawdę jest powodem ich mniejszych kosztów a na to się składa wiele przyczyn . Po drugie Koronowo ma chyba najlepsze warunki aby te koszta obniżyć i to radykalnie . Takiej symulacji nie przedstawiono Podam przykłady Zakład karny i jego potencjał ( pracownik ). Większość odpadów zielonych w Koronowie pochodzi… Czytaj więcej »

Marian
Marian
3 miesięcy temu

W mojej opinii to w ZGKiM powinny zostać zamontowane zgniatarki do plastików i puszek zmiana kontenerów i uzyskanie większej wydajności to podstawa . Współpraca z zakładem karnym w Koronowie i rozbudowa systemu współpracy na przykład z Zakładem Karnym . ZK jako podmiot zewnętrzny nie miałby obowiązku tylko segregacji ale mógłby również sprzedawać zgromadzony złom , gruz , itp takie systemy są wprowadzone już dawno w USA.

Marian
Marian
3 miesięcy temu

Dziwie się że podano liczbę w procentach ilu osób nie płaci , a mając grafik i mapę gminy Koronowo nie wiedzą ile kilometrów przerabiają ich pojazdy podczas tych graficznych odbiorów odpadów komunalnych ?, przecież to wynika z grafiku ?, No chyba że pomylono sołectwa które nie należà do Koronowa ?, bo czegoś tu nie rozumie . Paliwo drogie ale kilometrów nie ma ?.

M&M
M&M
3 miesięcy temu

Oglądając Państwa nadzwyczajną sesje porównam Państwa budżet do kostki Rubika są osoby które do dziś przekładają poszczególne pola kostki nie uzyskując efektu ( temat szuflad – poruszony przez skarbnika ). Tylko dobra organizacja i wyprzedzanie myśli spowoduje że to ludzie wygrywają a szczury muszą się chować lub ich populacja ginie ( temat inteligentnej rasy wice burmistrza Kazimierskiego ) . Mam kilka innych pytań dotyczących budżetu bo zgadzam się z Panem skarbnikiem że jakiekolwiek wpływy i wydatki to i tak pochodzą te przychody i rozchody z pieniędzy podatnika !. Brawo za pomoc i odwagę bo moje pytanie brzmi ; Kochani Mieszkańcy… Czytaj więcej »

Marian
Marian
3 miesięcy temu

Szanowni Mieszkańcy Koronowa właśnie szedłem na kamerę przy Placu Zwycięstwa jest Niedziela godz po 14-ej . Oczy przecieram kiedy widzę patrząc jak kamera wskazuje przejście dla pieszych, które od strony placu rynku jest zamknięte ?, czyli ogrodzone . Skoro jest ogrodzone a przejście ma egzystować to powinien znać znak drogowy informujący o zwężeniu jezdni i wytyczony odcinek na jezdni dla pieszych chyba ?, jeżeli ma być całkiem zamknięty to znaki drogowe informujące o przejściu powinny być zakryte chyba ?