Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Pogarsza się stan budynku dawnej synagogi w Koronowie. Burmistrz mówi dlaczego

Dodano: 07.03.2024 | 10:28

Na zdjęciu: Obiekt znowu zaczął podupadać

Fot. IN

„Z pewną obawą chciałbym zadać jedno pytanie, bo pan burmistrz jest taki gniewny” – zaczynała swoją wypowiedź na temat stanu dawnej synagogi w Koronowie radna Katarzyna Karwat podczas ostatniej sesji. Faktycznie gołym okiem widać, że obiekt zaczął podupadać. Burmistrz tłumaczy dlaczego.

Historia tego miejsca jest bardzo burzliwa i ciekawa. Uroczyste otwarcie i poświęcenie synagogi przy dzisiejszej ul. Szkolnej odbyło się w 1858 roku. Wcześniej wierni korzystali z prowizorycznej świątyni przy ul. Tucholskiej. W dwudziestoleciu międzywojennym liczba wyznawców religii mojżeszowej w mieście zaczęła maleć. W 1934 roku zlikwidowano samodzielność gminy żydowskiej. Teren i sam budynek zaczął podupadać. W 1938 roku sprzedano nieruchomość Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół”. Przed wybuchem II wojny światowej uruchomiono tutaj kino „Apollo”. W czasie działań wojennych Niemcy urządzili w dawnej synagodze magazyn. Po wojnie działało natomiast kino „Brda”. Swego czasu było to miejsce kultowe. Kiedy zaczęła bardzo mocno rozwijać się telewizja, funkcjonowanie kina stało się nieopłacalne. W latach 90. XX wieku obiekt znowu trafił do „Sokoła”. Ci jednak nie mieli pieniędzy na remont budynku. Przez jakiś czas funkcjonował tutaj nawet magazyn z odzieżą używaną.

Generalny remont dawnej synagogi

Obiekt tak naprawdę zaczynał być ruiną. Odpadający tynk, dziurawy dach, powybijane okna, zdewastowane wnętrze – tak wyglądał gmach w centrum miasta. Dlatego ówczesne władze postanowiły ratować zabytek. W 2010 roku zdewastowany gmach przejęła Gmina Koronowo. W 2016 roku zakończył się generalny remont dawnej synagogi. Zakres robót był olbrzymi. Wymieniono m.in. dach, odnowiono elewację i odrestaurowano wnętrze z zachowanymi freskami na ścianach.

Obiekt znowu zaczął podupadać

Po przeprowadzonych pracach zaczęło funkcjonować tutaj Centrum Kultury „Synagoga”. Niestety w ostatnich latach obiekt znowu zaczął poupadać. Nie chodzi tutaj tylko o liczbę wydarzeń organizowanych w porównaniu z poprzednimi latami, ale też o stan techniczny budynku. Widać to chociażby po odpadających fragmentach tynków i elewacji.

O budynek z obawą pyta radna

O sytuację pytała podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Koronowie radna Katarzyna Karwat. Zaczęła dość nietypowo, ponieważ burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski odpowiadając na poprzednie pytania radnych dotyczące m.in. schronu i świetlicy w Tryszczynie był wyraźnie podenerwowany. – Z pewną obawą chciałbym zadać jedno pytanie, bo pan burmistrz jest taki gniewny, ale mowa o naprawach – mówiła radna. – Chciałbym się dowiedzieć czy zabezpieczony został, czy też zabezpieczony zostanie budynek synagogi, bo tam zdaje się rynny, coś zalewało, elewacje i ogólnie w pewnym momencie zrobiło się dość nie wesoło. Jeżeli pan burmistrz mnie oczywiście nie skrzyczy to chciałbym zasięgnąć informacji w tym temacie – dodała.

Burmistrz odpowiada

Burmistrz na wstępie zaznaczył, że jest bardzo spokojny. – Odkąd skończyliśmy inwestycję tj. ulica Sienkiewicza znacznie poprawił się stan synagogi jeśli chodzi o wodę gruntową, która zostaje sprowadzona na ul. Wodną – tłumaczył samorządowiec. – Jesteśmy w trakcie szukania projektu unijnego, aby zrobić izolację fundamentów, która przy inwestycji nie była w ogóle zaplanowana, aby tę wodę podskórną od tej synagogi odprowadzić. Rozmawiamy też nad tym, aby zmienić całkowicie czerpnie i opierzenia na tym budynku, które pozwolą nam na to, aby ściany nie zawilgotniały – dodał gospodarz gminy Koronowo.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
4 miesięcy temu

Kolejny budynek w gestii MGOK podupada, zresztą jak cała kultura w Koronowie kiedy zmiana Dyrektora?

Rafał
Rafał
4 miesięcy temu

Po zmianie dyrektora MGOK w Koronowie niezły syf

Berlin
Berlin
4 miesięcy temu

Powiem tylko tyle Rafał ładne imię dziwi mnie że ty nagle Marian ?. Panie Patryku CK synagoga to Centrum Kultury synagoga . Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd . O Synagogi dbają Gminy Żydowskie a nie jakiś były Kowal który z historii powinien wiedzieć że w tym miejscu oprócz Kina była dyskoteka . Pozdrawiam .

Berlin
Berlin
4 miesięcy temu

Zapomniałem dodać jest mi wstyd za Pana

Berlin
Berlin
4 miesięcy temu

Mam dość takiego burmistrza który twierdzi że ma Świątynie w Koronowie i podlega pod UM jako Synagoga

Marcin
Marcin
4 miesięcy temu

Za czasów Sławety i Mitery to był na prawdę fajny obiekt tętniący życiem. Kino, wystawy, koncerty.

BASSETH
BASSETH
4 miesięcy temu

Miesiąc temu pod artykułem o budowie nowego domu kultury pisałem, że radosna twórczość w budowaniu nowych obiektów dublujących de facto już istniejące, ma również drugą stronę już mniej medialną. Taką mianowicie, że trzeba je utrzymać. No i BUM! – mamy kłopot z pieniędzmi na UTRZYMANIE CK SYNAGOGA. Poszukamy pieniędzy unijnych (które w niedalekiej przyszłości i tak się skończą). Brawo ! A może zjawi się w naszym kulturalnym miasteczku jakiś Dobrodziej z kartonowym czekiem 😉 Nie. Te czasy minęły. Wybudujemy nowy skatepark. Stać nas. Po co remontować już istniejący ? Przynajmniej będziemy mieli do utrzymania dwa. No chyba że dotychczasowy jest… Czytaj więcej »