[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Pogromca gum ruszył w miasto. Sprząta okolice Starego Rynku

Dodano: 16.05.2022 | 10:36

Na zdjęciu: "Pogromca gum" pracuje w rejonie Starego Miasta od wczesnych godzin porannych.

Fot. ZDMiKP

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej informuje, że rozpoczął walkę z resztkami gum do żucia, szpecących przestrzeń w rejonie Starego Rynku. „Pogromcą” gum jest specjalna maszyna, obsługiwana przez pracownika zarządu dróg.

Stary Rynek i jego okolice wiosną przyciągają spore rzesze mieszkańców i turystów. Niestety, wraz z dużą ilością odwiedzających wzrasta poziom zabrudzenia chodników, co pogarsza estetykę tego miejsca. – Prawdziwą plagą są zadeptane gumy do żucia, przyklejone do płyt chodnikowych i bruku – podkreśla Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP. Dlatego też drogowcy w ubiegłym roku zakupili specjalną maszynę, która ma ułatwić walkę z resztkami gum.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Przejścia przy bydgoskich szkołach będą bezpieczniejsze? W planach azyle na Glinkach czy wyniesione „zebry” w Fordonie

„Pogromcą gum” jest pracownik zarządu dróg, który posługuje się wspomnianą wyżej maszyną. Przypomina ona wielki plecak, do którego przymocowana jest rura podobna do tej od odkurzacza. Środkami używanymi do walki z zanieczyszczeniami jest gorąca para pod ciśnieniem i specjalny, biodegradowalny środek. – Gumy się częściowo rozpuszczają, a ich większe fragmenty się granulują. Ich resztki są zbierane bez problemu podczas standardowego zamiatania chodników i ulic. Dodatkowo zabrudzone miejsce jest pocierane szczotką zamontowaną na końcu rury – dodaje Okoński.

Drogowcy podkreślają, że obecnie usuwanie gum odbywa się w rejonie ulicy Mostowej. I przypominają, że to kolejne prace porządkowe w obrębie Starego Miasta. Regularne czyszczenie rynku i okolic odbywa się za pomocą zamiatarki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments