Bydgoszcz
15C
Słonecznie
51% wilgotność
Wiatr: 5km/h NE
H 15 • L 15
17C
Wt
18C
Sr
19C
Czw
15C
Pt
19C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPolacy na Kresach otrzymali dary, które zbierano w regionie. To nie koniec akcji na rzecz kresowian
Polacy na Kresach_obdarowani darami_Nadesłane
29.01.2018 | 22:10

Polacy na Kresach otrzymali dary, które zbierano w regionie. To nie koniec akcji na rzecz kresowian

Dary dla Kresowian były zbierane między innymi w Bydgoszczy.

Na zdjęciu: Jedna z obdarowanych rodzin na Białorusi.

Fot. Nadesłane

Dary dla Polaków na Białorusi były zbierane w Bydgoszczy i na terenie regionu przez kilkanaście ostatnich tygodni.

To akcja, która przez stowarzyszenia patriotyczne organizowana jest co roku. Podczas tegorocznej zbiórki, dla naszych rodaków na kresach udało się zebrać między innymi: bajki dla dzieci, plecaki szkolne, czy piórniki z wyposażeniem, ale także płyty z polskimi filmami i piosenkami, słodycze, nośniki pendrive, konserwy oraz czapki zimowe, rękawice i szale.

Konwój dotarł zgodnie z zapowiedziami do Prużańska, Mozyrza i Narowli, gdzie nasi rodacy zostaną obdarowani prezentami. – Mozyrz i Narowla to tereny bardzo mocno doświadczone przez zawirowania dziejowe – mówią organizatorzy przedsięwzięcia. Przypominają, że wraz z nastaniem Rosji sowieckiej, na ponad 75 lat zostały zamknięte tam wszystkie kościoły katolickie, a także zabroniono nauki języka polskiego i zakazano nadawania i rejestrowania polskich imion.

To nie koniec akcji pomocowych. Jak zapewnia bydgoski radny Prawa i Sprawiedliwości i jednocześnie szef struktur Gazety Polski Krystian Frelichowski, rozpoczynają się już przygotowania do organizacji wakacji dla młodych Kresowiaków. – By móc rozpocząć rezerwację noclegów i pozyskiwania różnego rodzaju atrakcji, musimy zebrać środki potrzebne na wyżywienie gości – informuje Frelichowski i apeluje do darczyńców o wpłacanie sum finansowych na konto Fundacji Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości.


Powiązane treści