Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 4 • L 2
2C
Czw
1C
Pt
3C
Sob
4C
Nd
7C
Pon
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPOLAND – Induction Training: Żołnierze NATO będą się szkolić w Bydgoszczy
Żołnierze NATO na szkoleniu w Bydgoszczy
02.02.2018 | 17:54

POLAND – Induction Training: Żołnierze NATO będą się szkolić w Bydgoszczy

Na zdjęciu: I edycja szkolenia.

Fot. Archiwum

W przyszłym tygodniu rozpoczyna się kolejna edycja szkoleń dla oficerów NATO dotyczących Polski. Organizatorem szkoleń jest Jednostka Integracji Sił NATO (NFIU). Głównym celem szkoleń jest przedstawienie charakterystycznych cech polskich instytucji administracyjnych, organów obrony cywilnej, wojskowej w czasie pokoju i kryzysu.

Druga edycja szkolenia dla żołnierzy NATO przyjeżdżających do Polski pt. „POLAND – Induction Training” odbędzie się w instytucjach Bydgoszczy i Torunia w dniach 5-9 lutego 2018 roku i podobnie jak podczas I edycji, w maju 2017 roku, szkolenie objął honorowym patronatem Wojewoda Kujawsko-Pomorski. W poniedziałek w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim kilku oficerów odbędzie robocze spotkanie z Mikołajem Bogdanowiczem, dyrektorem WBZK Jakubem Wawrzyniakiem oraz pracownikami wydziału.

Podczas I edycji w szkoleniu uczestniczyło 13 żołnierzy z 3 państw (USA, Wielka Brytania, Chorwacja), tym razem będzie ich 25, a poza wymienionymi dołączyli reprezentanci z Włoch, Niemiec i Hiszpanii.

W tym roku w szkoleniu udział wezmą przedstawiciele instytucji NATO w Polsce jak: Wielonarodowy Korpus Północ Wschód w Szczecinie, Wielonarodowa Dywizja w Elblągu, Grupa Bojowa eFP z Orzysza, a także dyżurnych brygad NATO VJTF: włoskiej, która jest w tym roku w dyżurze i niemieckiej, która wejdzie w dyżur w przyszłym roku. Poza tym będą przedstawiciele dowództw i oddziałów amerykańskich, którzy są lub blisko współpracują z Polską w ramach operacji „Atlantic Resolve”, w tym przedstawicieli Dowództwa Misji w Poznaniu, Brygadowej Grupy Bojowej z Żagania, Brygady Logistycznej z Powidza i wielu innych. Stopnie od sierżantów sztabowych do pułkowników, z przewagą majorów i podpułkowników.

Ze strony cywilnej, poza wspomnianym wojewodą i jego urzędem w przedsięwzięcie włączą się komendy wojewódzkie Policji i PSP, Wojewódzki Konserwator Zabytków, Straż Graniczna, WSzW, ABW, Starostwo Powiatu Bydgoskiego, UM Bydgoszcz, CGDP z Bydgoszczy, CPdMZ z Kielc, oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu.


Powiązane treści