Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Policja i ZDMiKP obserwowali pieszych na Akademicka/Kaliskiego. Były mandaty, a co z sygnalizacją?

Dodano: 08.02.2024 | 20:48

Na zdjęciu: Tylko w ciągu dwugodzinnych działań stróże prawa zarejestrowali aż 10 rażących wykroczeń, polegających na przechodzeniu lub przebieganiu przez jezdnię na czerwonym świetle.

Fot. KMP Bydgoszcz

Policjanci, wspólnie z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, przeprowadzili kolejne działania na skrzyżowaniu Akademickiej z Kaliskiego w Fordonie. Ujawnili 12 wykroczeń, z których 10 dotyczyło samych pieszych przechodzących przez przejście na czerwonym świetle.

Po tragicznym potrąceniu 14-latki, służby i drogowcy zwrócili swoją uwagę na skrzyżowanie ulicy Akademickiej z Korfantego i Rupniewskiego. W ostatnich dniach przeprowadzili dwie akcje, w których obserwowali zachowania pieszych i kierowców – ostatnia miała miejsce dziś (8 lutego). Bydgoscy policjanci ruchu drogowego połączyli siły z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy i wykorzystali do nich system monitoringu ITS.

W godzinach 8:00-10:00 obserwowali ruch w rejonie skrzyżowania ulic Akademickiej i Kaliskiego. Policjanci reagowali na wykroczenia popełniane przez pieszych oraz kierujących pojazdami w stosunku do pieszych. Ich reakcja poprzedzona była informacją z systemu ITS obsługiwanego przez pracowników Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, którzy wspólnie z policjantem, na ekranach monitoringu znajdującego się w ich siedzibie przy ulicy Toruńskiej 180a w Bydgoszczy, obserwowali to skrzyżowanie i zachowania uczestników ruchu drogowego – relacjonuje kom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego KMP w Bydgoszczy.

 

Tylko w ciągu dwugodzinnych działań stróże prawa zarejestrowali aż 10 rażących wykroczeń, polegających na przechodzeniu lub przebieganiu przez jezdnię na czerwonym świetle. Ponadto, dwa wykroczenia zostały popełnione przez kierowców w stosunku do pieszych. Policjanci zapowiadają, że tego typu działania będą kontynuowane.

Akademicka/Kaliskiego. Czas na zmianę cyklu świateł?

Tydzień temu zaprezentowaliśmy film, który pokazuje funkcjonowanie cyklu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Akademickiej z Kaliskiego. Zobrazowaliśmy, że zielone światło dla pieszych przez obie jezdnie oraz torowisko trwa zbyt krótko (15-18 sekund). Dołożenie czasu na bezpieczne pokonanie przejść (wliczając moment migającego zielonego światła) ułatwiłoby komunikację na tym ruchliwym odcinku, zwłaszcza że przez Akademicką chodzą najczęściej osoby starsze oraz dzieci uczęszczające do pobliskich szkół.

Na nagraniu pokazaliśmy również zbyt długi czas oczekiwania na przejściu z uwagi na źle działający priorytet tramwajowy. W porannym i popołudniowym szczycie składy kursują jeden za drugim i powodują, że zarówno piesi, jak i kierowcy czekają bardzo długo (nawet do 2-3 minut) na przejście przez jezdnię/wyjazd z Korfantego czy Kaliskiego.

Co na to urzędnicy? Sytuacji na skrzyżowaniu Akademicka/Kaliskiego osobiście przyjrzał się zastępca prezydenta miasta Mirosław Kozłowicz, który zadeklarował, że temat zostanie omówiony na zespole ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pisma o zmianę cyklu wystosowała też radna Katarzyna Zwierzchowska, a także Rada Osiedla Nowy Fordon.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
18 dni temu

Moze zdmikp razem z policja najpierw wdroza prawidlowe czasy swiatel drogowych czasami trzeba biec by zdazyc przejść a czasami się czeka 6 min na zielone…2 sprawa pojezdzijcie po ulicach i polatajcie te dziury w jezdniach za coś pieniądze bierzecie prawda ?

Tomas
Tomas
17 dni temu

Czy zmienia swiatla czy nie to i tak piesi beda wchodzic na czwrwonym bo nie łaska wyjsc chwile wczesniej na tramwaj. Niech sie jeszcze wezna za te zombi ze sluchawkami na uszach i wpatrzonelych w telefonu.