Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H -5 • L -6
-2C
Czw
1C
Pt
-1C
Sob
0C
Nd
1C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnalePolicyjni kontrterroryści ćwiczyli nad Bałtykiem. Wśród nich byli funkcjonariusze z Bydgoszczy [ZDJĘCIA, WIDEO]
17.10.2021 | 08:38

Policyjni kontrterroryści ćwiczyli nad Bałtykiem. Wśród nich byli funkcjonariusze z Bydgoszczy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Na zdjęciu: W ćwiczeniach, które przeprowadzono na wodach Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego, udział brali m.in. kontrterroryści z Bydgoszczy.

Fot. Komenda Główna Policji / materiały prasowe

Policyjni kontrterroryści w ostatnim tygodniu września przeprowadzili ćwiczenia, które odbyły się na wodach Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego.

W ćwiczeniach wykorzystany został m.in. policyjny śmigłowiec S-70i Black Hawk. – Z jego pokładu na początku sierpnia, lotnicy i strażacy z Polski pomagali gasić pożary na wybrzeżu Turcji – mówi mł. insp. Anna Kędzierzawska z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji. W trakcie zajęć, policjanci ćwiczyli techniki wysokościowe na okrętach oraz platformie wiertniczej.

Ćwiczenia taktyczno-wysokościowe obejmowały m.in. trening na jednostkach pływających. – Specyfika naszej formacji wymaga od nas wyjątkowych umiejętności i profesjonalnego działania w różnych akcjach o najwyższym stopniu ryzyka i zagrożenia bezpieczeństwa – przyznaje instruktor sekcji szkoleniowo-bojowej SPKP w Gdańsku i wyjaśnia specyfikę zajęć, jakie były prowadzone: – W sześcioosobowych zespołach ćwiczyliśmy taktykę działań specjalnych z wykorzystaniem technik wysokościowych przy użyciu liny osobistej oraz liny szybkiej, wszystko z dobrze nam znanego już wielozadaniowego policyjnego śmigłowca. 

Podczas tygodniowych zajęć, policyjni kontrterroryści ćwiczyli także m.in. w Porcie Marynarki Wojennej i na zacumowanych w porcie okrętach wojennych. – Umiejętność właściwego wykorzystania przez naszych funkcjonariuszy techniki desantu i ewakuacji zespołu bojowego jest niezbędna w realnych działaniach, w różnych sytuacjach, gdzie istnieje potrzeba szybkiego przemieszczenia funkcjonariuszy. W ten sposób, kontrterroryści przygotowują się do faktycznych operacji bojowych – mówią funkcjonariusze. Ćwiczone były także różne techniki: desant zespołów bojowych z pokładu śmigłowca na platformę wiertniczą PETRO GIANT operującą w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego i ewakuacji funkcjonariuszy na pokład statku powietrznego.

W ćwiczeniach wzięli udział kontrterroryści m.in. z Bydgoszczy, Gdańska, Radomia i Szczecina, czterech pilotów i dwóch crew chiefów z Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP, ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, grupa wysokościowa Państwowej Straży Pożarnej, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz żołnierze 6 Brygady Powietrzno-Desantowej. – Zdobyte kwalifikacje i umiejętności podczas tego rodzaju ćwiczeń policyjni kontrterroryści i lotnicy mogą wykorzystać podczas najtrudniejszych operacji, do których należą działania na akwenach wodnych, akcji ratowniczych, sytuacji kryzysowych związanych z katastrofą naturalną czy awarią techniczną. Zakończone właśnie przedsięwzięcie pozwala także utrzymać ciągłą gotowość tych jednostek do prowadzenia działań z powietrza, także nad obszarami morskimi – kończy mł. insp. Anna Kędzierzawska.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści