Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
60% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 19 • L 16
14C
Czw
9C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPolska papierowa staje się cyfrową. Konferencja w K-P Urzędzie Wojewódzkim [ZDJĘCIA]
20.06.2017 | 12:40

Polska papierowa staje się cyfrową. Konferencja w K-P Urzędzie Wojewódzkim [ZDJĘCIA]

Przyszłość dzieje się już dziś...

Na zdjęciu: Konferencja z udziałem przedstawicieli urzędów administracji samorządowej.

Fot. Stanisław Gazda

Być może w niedalekiej przyszłości, taki jak dzisiejszy briefing na temat najnowszych trendów w e- usługach, zorganizują roboty i przyjdą nań… roboty, które to wszystko przekażą czytelnikom. Dzisiejsza konferencja pokazała, że jesteśmy na drodze ku takim realiom…

Rusza w Polsce strategia cyfrowego przyspieszenia. Odchodzimy od Polski papierowej na rzecz Polski cyfrowej. Nowa propozycja PiS – program upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej – kierowany jest przede wszystkim do administracji rządowej i samorządowej. Póki co, przy 16 milionach osób w Polsce posiadających konta bankowe, jedynie 40 procent transakcji odbywa się w sposób bezgotówkowy. Zaledwie 10 procent urzędów w Polsce ma w swojej ofercie płatności bezgotówkowe. Wkrótce ma to być standard w urzędach wojewódzkich, starostwach powiatowych, urzędach gmin, w Policji. W ciągu najbliższych dwóch lat, już  50 procent klientów urzędów powinno korzystać z 80 procent terminali w urzędach. Docelowo, jak powiedziała nam Monika Barycza – Dyrektor Departamentu Obrotu Towarami Wrażliwymi i Bezpieczeństwa Technicznego w Ministerstwie Rozwoju, chodzi o to, by w Polsce powszechna była e-administracja na poziomie europejskim. Dlatego implementowane będą dyrektywy unijne obligujące do e-fakturowania, e-paragonów czy kas online. Cały ten system będzie konsekwentnie wprowadzony do polskiej e-administracji, by Kowalski nie musząc wychodzić z domu i stojąc w kolejkach, mógł wszystkie usługi załatwić poprzez komputer lub aplikację w smartfonie.

Wójtowie, burmistrzowie, sekretarze, skarbnicy oraz inni pracownicy urzędów i starostw uczestniczyli dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w konferencji dotyczącej Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej z udziałem Moniki Baryczy – Dyrektor Departamentu Obrotu Towarami Wrażliwymi i Bezpieczeństwa Technicznego w Ministerstwie Rozwoju oraz Tomasza Włodarczyka – Key Account Managera Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A.

W maju br. do wojewodów, marszałków, burmistrzów i wójtów skierowany został list premiera Morawieckiego, który zachęcał do upowszechnienia płatności bezgotówkowych w urzędach. Program od papierowej do bezgotówkowej Polski jest jednym z filarów strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju – programu przyjętego przez Radę Ministrów. To strategiczny projekt PiS procentujący korzyściami zarówno dla urzędów, jak i obywateli. Nie będzie sprawnego funkcjonowania państwa, bez sprawnej administracji – przekonywała w Bydgoszczy podczas briefingu Monika Barycza, stąd obecność przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju oraz Krajowej Izby Rozliczeniowej na cyklu spotkań organizowanych w całym kraju, by dotrzeć do jak największej liczby samorządów lokalnych, by przekonać, że ta zmiana jest konieczna i nieuchronna. A najważniejsze korzyści, to: wygoda dla obywateli, usprawnienie pracy urzędów, zmniejszone koszty, poprawa postrzegania oraz nabieranie większego zaufania do urzędników, a także zwiększenie wpływów do budżetu państwa i budżetów lokalnych.

W ramach trzyletniego programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w urzędach administracji publicznej – zapowiedział Tomasz Włodarczyk – Key Account Managera Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. – uczestniczące w nim urzędy wojewódzkie, marszałkowskie, miast, powiatów i gmin, mają możliwość bezpłatnego otrzymania terminali płatniczych, obsługi transakcyjnej a także płatności „ WEBPOS PAYBYNET”.

W całym Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim dziś działa już dziesięć terminali do płatności bezgotówkowych (pięć w Bydgoszczy) i można zapłacić za wnioski paszportowe, pobyt cudzoziemców i zezwolenie na ich pracę.


Powiązane treści