Bydgoszcz
9C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 10 • L 9
16C
Czw
16C
Pt
14C
Sob
10C
Nd
10C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPolska-Węgry: Spotkanie w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim
24.03.2016 | 14:40

Polska-Węgry: Spotkanie w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim

Mimo kurtuazyjnego charakteru wizyty, podczas prowadzonych rozmów nie zabrakło kwestii istotnych dla pogłębienia współpracy pomiędzy naszymi krajami i regionami.

Na zdjęciu: Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i ambasador Węgier w Polsce JE dr Ivan Gyurcik

Fot. Leszek Grabowski

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz spotkał się dziś, w czwartek 24 marca, z ambasadorem Węgier w Polsce JE dra Ivanem Gyurcikiem wraz z małżonką.

Ta kurtuazyjna wizyta miała na celu wzajemne poznanie się, ale rozmawiano również o sprawie rozwoju współpracy gospodarczej. Węgry są ważnym kontrahentem m.in. bydgoskiej PESY. Tematem rozmów była także współpraca kulturalna w ramach uchwalonego przez parlamenty obu zaprzyjaźnionych krajów roku 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej. W tym roku przypada bowiem 60. rocznica poznańskiego Czerwca i węgierskiego powstania z 1956 r. „Wzajemna solidarność i pomoc naszych Narodów w 1956 r. stanowią szczególną wartość, którą należy wspólnie upamiętnić” – głosi uchwała.

Rok 2016 będzie także rokiem kultury polskiej na Węgrzech i kultury węgierskiej w Polsce. W związku z tym, ambasador Węgier wystąpił z projektem zorganizowania dużej imprezy kulturalnej – występu orkiestry Filharmonii Narodowej Węgier w Polsce, która w trakcie turnee miałaby w listopadzie zaprezentować się także w Bydgoszczy.

Przedmiotem zainteresowania węgierskiego ambasadora były sprawy związane z infrastrukturą. Jej pobudzenie – mówił – przyczynić się może do ożywienia wzajemnej współpracy gospodarczej. Ważna, z punktu widzenia współpracy z Węgrami całego regionu kujawsko-pomorskiego, jest – zdaniem Ivana Gyurcika – budowa trasy S-5 oraz kwestia bezpośredniego połączenia czy to autobusowego, kolejowego czy lotniczego pomiędzy Bydgoszczą i Budapesztem.

Gość wojewody odwiedził m.in. spalarnię odpadów w Bydgoszczy, która zrobiła na nim ogromne wrażenie ze względu na przyjęte u nas rozwiązania techniczne.

Ambasador Ivan Gyurcik zauważył, iż ostatnio, o wiele częściej niż w minionych latach przemierza trasę Warszawa-Budapeszt, co wiąże się ze znaczącą intensyfikacją kontaktów polsko-węgierskich, w którą region kujawsko-pomorski wnosi coraz poważniejszy wkład.


Powiązane treści