Bydgoszcz
0C
Lekkie opady śniegu
100% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 1 • L 0
2C
Pon
-0C
Wt
1C
Sr
-0C
Czw
-1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPolski Alarm Smogowy ostrzega: Nakło wśród najbardziej toksycznych miast w Polsce!
Nakło_SG (19)
05.12.2017 | 14:54

Polski Alarm Smogowy ostrzega: Nakło wśród najbardziej toksycznych miast w Polsce!

Analiza Polskiego Alarmu Smogowego pokazuje, że Nakło znalazło się na 23. miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast.

Na zdjęciu: Nakło jest smogowym rekordzistą w województwie kujawsko-pomorskim.

Fot. Stanisław Gazda

Polski Alarm Smogowy przeanalizował dane zebrane przez stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wyniki są bardzo niepokojące dla mieszkańców Nakła.

Inicjatywa Polski Alarm Smogowy zrzesza ruchy obywatelskie zajmujące się problematyką stanu powietrza w kraju. Współpracuje ona z samorządami i organizacjami pozarządowymi. Wczoraj PAS opublikował raport z analizy danych pomiarowych stacji GIOŚ za 2016 roku. Według niego jednym z miast, które mają najgorsze powietrze w kraju, jest Nakło nad Notecią.

Nakło znalazło się na 23. miejscu wśród miast o największym stężeniu pyłu PM10 – jego średnia roczna wyniosła 40,4 mikrogramów na metr sześcienny, podczas gdy dopuszczalna wartość wynosi 40 mikrogramów. W mieście nad Notecią aż przez 106 dni w roku stężenie przekracza poziom 50 mikrogramów, co jest szóstym wynikiem w kraju. Dla porównania, w znajdującym się na pierwszym miejscu Krakowie wysoka wartość pyłu utrzymuje się przez 165 dni w roku.

Dla 30-tysięcznej gminy niepokojące są także statystyki dotyczące benzo(a)pirenu (BAP), powstającego w wyniku spalania węgla i drewna w pozaklasowych kotłach. Średnia roczna stężenia BAP w Nakle wynosi 7,8 nanogramów na metr sześcienny, podczas gdy norma wynosi 1 nanogram.


Powiązane treści