Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 9km/h SSW
H 6 • L 3
1C
Nd
1C
Pon
2C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONNa sygnalePomalowali elewacje pomników Jana Pawła II i marszałka Piłsudskiego oraz wybili szybę w jednym z liceów. Zostali ujęci przez policję [ZDJĘCIA, WIDEO]
zatrzymanie_zniszczenie elewacji_KMP Toruń-2
30.05.2020 | 12:59

Pomalowali elewacje pomników Jana Pawła II i marszałka Piłsudskiego oraz wybili szybę w jednym z liceów. Zostali ujęci przez policję [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wobec obu zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze.

Na zdjęciu: Jeden z zatrzymanych sprawców, który został doprowadzony na przesłuchanie.

Fot. KMP Toruń

Dwaj młodzi mężczyźni zniszczyli elewacje dwóch budynków i pomniki w centrum Torunia. Jednego zatrzymano po krótkim pościgu, drugim sam zgłosił się na komendę.

Do zdarzenia doszło w nocy (20 maja) ok. godziny 4:00 w centrum miasta. – Czujny przechodzień zaalarmował patrol Straży Miejskiej, że coś się dzieje przy jednym z pomników w centrum miasta – opisuje podinsp. Wioletta Dąbrowska z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Mężczyźni na widok patrolu rzucili się do ucieczki, ale po kilku minutach w ich ręce wpadł jeden ze sprawców. To 20-letni mieszkaniec powiatu nowomiejskiego (woj. warmińsko-mazurskie). – W chwili zatrzymania mężczyzna miał ponad półtora promila alkoholu w organizmie – mówi Dąbrowska. Uszkodzone zostały pomniki papieża Jana Pawła II i marszałka Józefa Piłsudskiego.

Nie minęła doba, a na komisariat zgłosił się drugi ze sprawców. To młody torunianin, który podczas przesłuchania usłyszał trzy zarzuty. – Policjanci zarzucili mu działając wspólnie i w porozumieniu ze wcześniej zatrzymanym mężczyzną w miejscu publicznym i bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego, dokonał umyślnego uszkodzenia oraz znieważenia pomnika poprzez ich pomalowanie – dodaje rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Jednakże w toku prowadzonych czynności śledczy ustalili, że obaj mężczyźni mogą także stać za zniszczeniem elewacji i okien w jednym z toruńskich liceów, wybiciem jednego z okien oraz za pomalowaniem elewacji przy Centrum Sztuki Współczesnej. – Szkody wynikłe z ich umyślnej działalności wyniosły blisko 20 tysięcy złotych – wylicza podinsp. Wioletta Dąbrowska.

– Prokuratura wykonała czynności z udziałem podejrzanych – mówi Polskiemu Radiu PiK szef toruńskiej Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum Zachód Marcin Licznerski. Jak dodaje, mężczyźni złożyli własną wersję wydarzeń, która przez śledczych będzie teraz weryfikowana i częściowo przyznali się do winy.

Wobec obu mężczyzn zdecydowano się zastosować dozór policyjny (muszą dwa razy w tygodniu stawiać się na komisariacie), nie mogą opuszczać kraju i musieli wpłacić poręczenie majątkowe. Za zarzucane im czyny grozi kara do pięciu lat więzienia oraz wysoka grzywna.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści