Bydgoszcz
11C
Niebo częściowo zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 12 • L 11
13C
Wt
16C
Sr
17C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPomnik prof. Bartoszewskiego? Są i wątpliwości…
19.02.2017 | 20:21

Pomnik prof. Bartoszewskiego? Są i wątpliwości…

Dyskusja na temat pomnika profesora Bartoszewskiego z pewnością będzie długa. Tylko czy na pewno pójdzie ona w dobrą stronę?

Na zdjęciu: Profesor Bartoszewski zostanie uhonorowany w Bydgoszczy?

Fot. Senat RP

Bydgoszcz ma szansę stać się jednym z pierwszych miast w Polsce, które uhonorują pamięć wybitnego Polaka – profesora Władysława Bartoszewskiego.

Można się spodziewać, że przy tej okazji w mieście wybuchnie spór polityczny dotyczący sensowności tego pomysłu. Dyskusja jest faktycznie potrzebna, lecz nie nad samą ideą. Bardziej dotyczyć powinna formy artystycznej i lokalizacji rzeźby. Dlaczego? Przypomnijmy, że pomnik w formie ławki jest motywem wykorzystanym w naszym mieście już dwukrotnie. Na jednej z nich zasiada Marian Rejewski (przy ulicy Gdańskiej), na drugiej zaś prof. Zygmunt Mackiewicz (w parku Kazimierza Wielkiego). Powielanie tego pomysłu obniża wartość artystyczną każdego z tych obiektów.

Drugą wątpliwość budzi lokalizacja. Wśród zwolenników pomysłu najczęściej wymieniana jest Wyspa Młyńska. Miejsce rzeczywiście jest niezwykle ciekawe, ale jego potencjał już teraz jednak jest wystarczająco wykorzystywany (a przecież nie zakończyła się jeszcze rewitalizacja Młynów Rothera). Należałoby zatem znaleźć miejsce, które dzięki ulokowaniu w nim ciekawej rzeźby, zyska na atrakcyjności. Okolice kampusu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, plac Piastowskich, ulica Dworcowa na jej dalszych odcinkach – potencjalnych lokalizacji jest wiele.

Podsumujmy więc – sama idea uhonorowania dokonań profesora jest trafiona.  Kwestię jej lokalizacji i formy sugerowalibyśmy jednak jeszcze przemyśleć. Chociażby w myśl zasady – mniej znaczy więcej.


Powiązane treści