Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 2 • L 0
-1C
Czw
0C
Pt
-0C
Sob
-1C
Nd
-3C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPomnik założyciela Bydgoszczy może (nie) trafić na Stary Rynek – zadecyduje Rada Miasta
pomnik Kazimierza Wielkiego Bydgoszcz
11.08.2018 | 12:27

Pomnik założyciela Bydgoszczy może (nie) trafić na Stary Rynek – zadecyduje Rada Miasta

Na zdjęciu: Pomnik Kazimierza Wielkiego.

Fot. Stanisław Gazda

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zwrócił się do radnych o zaopiniowanie propozycji umiejscowienia pomnika Kazimierza Wielkiego na Starym Rynku. Jeśli radni w najbliższym czasie  pozytywnie ocenią ten pomysł pomnik zostanie wkomponowany w płytę jeszcze w trakcie prac nad rewitalizacją najważniejszego placu Bydgoszczy.

Pomysł przeniesienia pomnika Kazimierza Wielkiego na płytę rewitalizowanego Starego Rynku przedstawiła Społeczna Rada ds. Estetyki. Eksperci uznali, że pomnik założyciela miasta ustawiony na najważniejszym placu Bydgoszczy podniesie znacznie jakość miejskiej przestrzeni. Monument byłby ulokowany na południowej części płyty Starego Rynku, w osi widokowej ul. Mostowej. Stałby się doskonale widoczny dla wszystkich osób wkraczających na Stare Miasto od strony ul. Mostowej. Wstępnie planowana jest też efektowna iluminacja pomnika oraz dobudowanie wokół cokołu. Tego typu miejsca szybko stają się miejscem spotkań dla mieszkańców i atrakcjami turystycznymi. Obecna lokalizacja pomnika Kazimierza Wielkiego nie ma tylu atutów.

 Biuro projektowe – we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, uwzględniając uwarunkowania konserwatorskie i urbanistyczne (oś ulicy Mostowej) – przygotowało propozycję umiejscowienia pomnika w obrębie Starego Rynku oraz projekt postumentu. Te materiały zostały udostępnione radnym. Wykonano również badania geologiczne, z których wynika, że pomnik może stanąć w nowej lokalizacji.

Jednocześnie prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski zwrócił się do radnych z prośbą o zajęcie stanowiska w kwestii pomnika w ciągu najbliższego tygodnia. Jeśli radni pozytywnie ocenią ten pomysł pomnik zostanie wkomponowany w płytę jeszcze w trakcie prac nad rewitalizacja najważniejszego placu Bydgoszczy. Decyzję o ewentualnej zmianie lokalizacji pomnika podejmą radni.

Radni SLD nie ukrywają, że nie poprą pomysłu. Sam prezydent Bruski w swoim liście nie ukrywa, że całej operacji nie przeprowadził najlepiej i radni mogą odczuwać dyskomfort.

„Zdaję sobie sprawę, że tryb procedowania tej sprawy odbiega od oczekiwanych przez Państwa standardów, jednak podjęta przeze mnie inicjatywa, autorstwa Rady ds. Estetyki Miasta, pojawiła się dopiero w lipcu. Prof. Dariusz Markowski poinformował mnie, że jeszcze przed lipcową sesją rozmawiał na ten temat z niektórymi z radnych” – napisał prezydent.

Podkreślił, że nie było jego intencją wywoływać niepotrzebnych emocji, bo z szacunku do historii miasta i jego założyciela, jest to zupełnie zbędne. Zaproponował też, że wyjściem może być odłożenie ostatecznej decyzji na okres powyborczy z jednoczesnym przygotowaniem fundamentu pod nowobudowaną płytą Starego Rynku. Ograniczy to w znaczny sposób zakres ingerencji w wykonane prace po ewentualnym podjęciu, już po wyborach, decyzji o przeniesieniu pomnika.

 


Powiązane treści