Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Pomoc dla mieszkańców po nawałnicach. Urząd wojewódzki podał dane

Dodano: 06.11.2017 | 13:43

Podsumowano dotychczasową pomoc dla mieszkańców województwa po sierpniowych nawałnicach.

Na zdjęciu: Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przekazał dane dot. pomocy dla mieszkańców województwa po sierpniowych nawałnicach

Fot. Archiwum

Podczas poniedziałkowej konferencji w urzędzie wojewódzkim, podsumowano dotychczasowy bilans pomocy dla mieszkańców po sierpniowych nawałnicach.

Pomoc dla poszkodowanych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego udzielana jest na różnych szczeblach. Oprócz wsparcia z Caritas kwotę ponad 154 500 zł przeznaczyła fundacja KGHM Polska Miedź. Jest ona skierowana do osób z nieuregulowaną sytuacją własnościową do zajmowanych budynków i lokali mieszkalnych. Jak przyznał wojewoda, swoją pomoc przekazał również PKN Orlen.

Jak przekazano, na ten moment poszkodowane powiaty (tucholski, sępoleński, bydgoski, nakielski i żniński) otrzymają ok. 1370 ton materiałów budowlanych i pomoc finansową w wysokości ponad 835 tys. zł.

Oprócz pomocy rządowej, udzielana jest także pomoc w kwestii zakupu materiałów budowlanych – mówi Jakub Wawrzyniak, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w urzędzie marszałkowskim. Jak dodał, w pomoc zaangażowane było wojsko, które do powiatów już dostarczyło 537 ton materiałów budowlanych, a w toku jest transport kolejnych 70 ton.

W pomoc mieszkańcom, którzy zostali poszkodowani wskutek sierpniowych nawałnic włączyła się także Szlachetna Paczka. Start akcji zaplanowano na 18 listopada (sobota), na godz. 19:00, a wielki finał na weekend 9-10 grudnia, kiedy wytypowanym rodzinom (wolontariusze akcji, we współpracy z samorządami, już poczynili działania) zostaną wręczone dary. Dla osób, których sytuacja mieszkaniowa jest najtrudniejsza, wojewoda zabezpieczył kwotę 1 104 800 zł na wynajem lub zakup 33 kontenerów mieszkalnych dla 24 rodzin.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wspominał także o trudnej sytuacji ludzi, którzy nie mieli ubezpieczonych nieruchomości lub stan prawny tych budynków był nieuregulowany. – Mówimy tutaj o liczbie kilkudziesięciu osób, niektóre osoby już mają problemy rozwiązane. Tutaj możemy udzielić pomoc w kwestii zakupu materiałów budowlanych – powiedział wojewoda. – Trwa jeszcze szacowanie pomocy dla tych rodzin, dla których ta wcześniejsza pomoc była niewystarczająca – dodał Mikołaj Bogdanowicz.

Minister spraw wewnętrznych i administracji udzielił także promesy jednostkom samorządu terytorialnego na likwidację skutków nawałnicy. Łączna kwota promes przekroczyła 4 miliony złotych. Ponad 1,25 mln zł zostanie przeznaczone na przebudowę drogi gminnej nr 010216C Lińsk-Zarośle na terenie gminy Śliwice oraz prawie 1,2 mln zł na przebudowy dróg powiatowych w powiecie sępoleńskim. Ponad 700 tys. zł wyniesie promesa na odbudowę przedszkola publicznego w Gostycynie, które zostało całkowicie zniszczone.

Pomoc dla mieszkańców po nawałnicach. Urząd wojewódzki podał dane