Bydgoszcz
8C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H 9 • L 7
15C
Nd
15C
Pon
4C
Wt
8C
Sr
7C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPomoc ponad podziałami: Mikołajkowa paczka dla Polaków na Wileńszczyźnie
19.10.2017 | 17:37

Pomoc ponad podziałami: Mikołajkowa paczka dla Polaków na Wileńszczyźnie

Na zdjęciu: Akcja zbiórek darów pn. "Mikołajkowa paczka dla Polaków na Wileńszczyźnie" rusza od dziś.

Fot. Stanisław Gazda

Radni: Jakub Mikołajczak, Szymon Róg i Ireneusz Nitkiewicz, przedstawiciel Bydgoskiej Szkoły Wyższej Krystian Kisiel oraz Ewa Jędrzejczak-Taranek (nauczycielka, która organizowała wizytę młodzież z Litwy w Bydgoszczy) poinformowali dziennikarzy o rozpoczynającej się dziś akcji charytatywnej.

Preludium do tegorocznej akcji były dwie inne, zorganizowane w ubiegłym roku: „Wilno” i „Pomoc rodakom na Wileńszczyźnie”. Ale też uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 35 w Bydgoszczy, będąc rok temu na wycieczce poświęconej miejscom związanym z historią Polaków na Wileńszczyźnie odwiedzili polską szkołę w Niemenczynie, zawożąc polskie książki. Te doświadczenia sprawiły, że ucząca historii w SP Nr 35 organizatorka akcji Ewa Jędrzejczyk-Taranek, ujęta pielęgnowaniem polskości na Wileńszczyźnie, postanowiła zorganizować właśnie tę, już stricte bydgoską akcję „Mikołajkowa paczka dla Polaków na Wileńszczyźnie”, angażując radnych z różnych partii politycznych oraz europosłów, z nadzieją, że przyłączą się do niej bydgoskie szkoły oraz bydgoszczanie.

Od dzisiaj, w celu wsparcia młodzieży z gimnazjum w Niemenczynie, dzieci z tamtejszego domu dziecka oraz pensjonariuszy domu spokojnej starości – rusza akcja „Mikołajkowa paczka dla Polaków na Wileńszczyźnie”. Zbiórka prowadzona będzie we wszystkich miejscach, w których pojawią się specjalne plakaty, w szkołach, które zechcą przyłączyć się do akcji, ale też w biurach radnych i bydgoskich europosłów oraz w Bydgoskiej Szkole Wyższej, która podjęła się zwiezienia darów na Litwę.

Co więc przynosić na miejsca zbiórek: słodycze, artykuły żywnościowe o przedłużonej trwałości, artykuły papiernicze, chemia gospodarcza, środki czystości, kosmetyki, nowe gry planszowe i zabawki.

Zbiórka potrwa do 30 listopada. Dary wyjadą na Litwę 5 grudnia, by następnego dnia mogły uszczęśliwić Polaków na Litwie.


Podobne wpisy

Powiązane treści