Bydgoszcz
4C
Opady
75% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 4 • L 3
4C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
11C
Pon
11C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPomoc poszkodowanym przez nawałnice: Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podziękował Podkarpaciu [ZDJĘCIA]
30.10.2017 | 13:35

Pomoc poszkodowanym przez nawałnice: Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podziękował Podkarpaciu [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Podziękowanie dla Podkarpacia od wojewody Mikołaja Bogdanowicza.

Fot. Stanisław Gazda

Rzeszów (inf. wł.) Jednym z punktów Nadzwyczajnej Sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego, jaka miała miejsce dzisiaj (30.10.) w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie, było wystąpienie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, który podziękował temu regionowi za największy rozmiar pomocy, udzielony gminie Sośno i innym miejscom dotkniętym przez katastrofalne wichury.

Mikołaj Bogdanowicz w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że obydwa regiony – podkarpacki i kujawsko-pomorski są bardzo do siebie podobne – zarówno pod względem zajmowanego obszaru, liczby zamieszkujących je osób oraz ilości miast na terenie obu województw. Co do różnic, to w ostatnim czasie Kujawsko-Pomorskie zostało dotkliwie zniszczone przez nawałnice – Podkarpackie, nie. Dzięki temu, a przede wszystkim dzięki wrażliwości i dobroci mieszkańców Podkarpacia, to właśnie stamtąd mogło popłynąć na Kujawy i Pomorze największe wsparcie dla poszkodowanych przez sierpniową nawałnicę. Decyzja o udzieleniu pomocy była jednogłośnie i jednomyślnie zaaprobowana przez wszystkich radnych Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Wojewoda kujawsko-pomorski bardzo szczegółowo przybliżył obecnym na Sesji harmonogram podjętych działań ratunkowych i pomocowych organizowanych od tamtych dramatycznych dni, aż po ostatnie przykłady wsparcia ze strony władz rządowych. Mówił o rozmiarze strat, ale też wskazywał na te obszary działania, które sprawiły najwięcej problemów. Mówił o tym po to, gdyż – jak zaznaczył – takie nieszczęścia mogą przytrafić się na terenie każdego województwa i powiatu w naszym kraju, więc warto korzystać z doświadczeń województwa kujawsko-pomorskiego, wiedzieć, z czym należy się liczyć, czego ustrzec, jakich błędów nie popełniać, jak w podobnych sytuacjach reagować, a co najważniejsze – jak się do nich wcześniej przygotować.

Mikołaj Bogdanowicz dziękując Podkarpaciu za to największe udzielone wsparcie, docierające spoza regionu kujawsko-pomorskiego – w imieniu mieszkańców gminy Sośno – wyraził ogromną wdzięczność zwłaszcza podkarpackim firmom, które niemal natychmiast zareagowały na apel ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka i przekazały materiały budowlane dla poszkodowanych.

Dziękuję Podkarpaciu za serce, za te bardzo ważne gesty wsparcia – mówił wojewoda Bogdanowicz, przekazując Władysławowi Zenonowi Ortylowi, Marszałkowi Województwa Podkarpackiego, oraz przewodniczącemu Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzemu Cyprysiowi symboliczne, wydrukowane i ujęte w ramki, wyrazy podziękowania.

Podczas krótkiego briefingu Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart zwróciła uwagę na wagę solidarności z poszkodowanymi i gest serca okazany przez samorządowców województwa podkarpackiego, ale także, „wyrosłe z nieszczęścia, jakie dotknęło Kujawy i Pomorze, zbliżenie władz samorządowych i wojewódzkich obu regionów”. Z kolei Marszałek Województwa Podkarpackiego wyraził zadowolenie z możliwości udzielenia pomocy, zwracając uwagę iż złożyły się na nią nie tylko pozytywna decyzja samorządu, ale także reakcja przedsiębiorców, co jest godnym pochwały gestem solidarności.

Władysław Ortyl podziękował wojewodzie kujawsko-pomorskiemu za cenne uwagi dotyczące reagowania na podobne nieszczęścia w przyszłości.


Powiązane treści