Bydgoszcz
17C
94% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 17 • L 16
16C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPonowny lockdown staje się faktem. Morawiecki: „Protesty doprowadziły do wzrostu liczby zakażeń”
Mateusz Morawiecki
04.11.2020 | 14:50

Ponowny lockdown staje się faktem. Morawiecki: „Protesty doprowadziły do wzrostu liczby zakażeń”

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Premier Mateusz Morawiecki w środę ogłosił kolejne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa.

Fot. Szymon Fiałkowski

Przejście uczniów klas od pierwszej do trzeciej na nauczanie zdalne, zamknięcie większości sklepów w galeriach handlowych, a także kin, muzeów, teatrów czy galerii sztuki – to część nowych restrykcji, które na środowej konferencji prasowej ogłosił premier Mateusz Morawiecki. – Kto chce protestować, niech robi to w sieci – zaapelował szef rządu.

Obostrzenia ogłoszono kilka godzin po tym, gdy poinformowano o blisko 25 tysiącach nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Premier Morawiecki, odpowiadając na jedno z pytań dziennikarzy, stwierdził wprost, że „wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jest to efekt protestów, szczególnie tych sprzed dwóch tygodni”. Dlatego zaapelował o protesty w… internecie. A minister zdrowia Adam Niedzielski dodał, że to „nie jest czas na niesnaski, na kłótnie, na światopoglądowe dyskusje, ale czas na ochronę życia”.

Od soboty zamknięta zostanie więc większość sklepów w centrach handlowych. Otwarte pozostaną jedynie sklepy spożywcze, drogerie czy apteki. Dostępne mają być także punkty usługowe. Tym samym w galeriach niemal powielony zostanie scenariusz z wiosny. Zamknięte zostaną również kina, muzea, teatry oraz galerie sztuki. Uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych (klasy I-III) przejdą od przyszłego tygodnia na nauczanie zdalne. Już wcześniej zajęcia zdalne wprowadzono w klasach od czwartej wzwyż. Takie zasady mają obowiązywać przynajmniej do 29 listopada. Bez zmian mają za to funkcjonować żłobki i przedszkola. Hotele będą mogły przyjmować wyłącznie gości podróżujących służbowo. Dokładne zasady mają zostać ogłoszone w rozporządzeniu, którego publikację premier Morawiecki zapowiedział na czwartkowe przedpołudnie.

Zdaniem szefa rządu restrykcje są konieczne i skonsultowane z zespołami ekspertów. Dalszy wzrost liczby przypadków może doprowadzić do wprowadzenia całkowitego lockdownu, który Mateusz Morawiecki nazwał „narodową kwarantanną”. – Stanie się tak, jeśli liczba zachorowań wzrośnie do 70-75 przypadków na 100 tysięcy osób – wskazał. A nie jest to niemożliwe, biorąc pod uwagę zapisy nowej strategii walki z epidemią, którą we wtorek ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. Wynika z niej, że dopuszczone do diagnozowania zakażenia SARS-CoV-2 będą testy antygenowe.

Prof. Andrzej Horban, który kieruje pracami zespołu doradców medycznych przy rządzie, przekonywał na konferencji, że znajdujemy się na „prostej drodze do ściany efektywnej opieki medycznej”. Z drugiej strony premier Morawiecki deklarował, że nadal dysponujemy „dużymi rezerwami sprzętu”. – W ciągu dwóch ostatnich tygodni wydaliśmy ponad 1000 respiratorów – wyliczał. Ale opieka nad chorymi to nie tylko sprzęt, ale również ludzie, a środowiska medyczne alarmują, że brak rąk do pracy jest coraz bardziej odczuwalny. – Dlatego musimy być osobno teraz, żeby być razem w przyszłości – podkreślał minister Niedzielski, apelując o stosowanie się do restrykcji nazywanych przez rząd „zasadami bezpieczeństwa”.

Adam Niedzielski również skierował apel, tyle że do ozdrowieńców – o oddawanie krwi i osocza, które jest wykorzystywane przy leczeniu COVID-19. Warunkiem jest wiek z przedziału 18-60 lat i upływ miesiąca po wyzdrowieniu. – Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa będą przeprowadzały dalszą kwalifikację każdej zgłaszającej się osoby, dokonają konkretnych badań i testów – zaznaczał Niedzielski.

Zasiłki dla rodziców dzieci, które będą musiały pozostać od przyszłego tygodnia w domach, mają być wypłacane na identycznych zasadach jak wiosną. Dla dzieci pracowników służb medycznych i mundurowych ma być zapewniona opieka edukacyjna. Premier Morawiecki zadeklarował również dalszą pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami. Wskazał jednak, że część z nich z dotychczasowych zapisów tarczy antykryzysowej będzie mogła korzystać do marca, a nawet maja czy czerwca przyszłego roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści