Bydgoszcz
1C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 1 • L 1
2C
Pon
0C
Wt
1C
Sr
5C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnale„Porwanie w bydgoskiej szkole”. Po internecie krąży fake news
25.11.2021 | 10:46

„Porwanie w bydgoskiej szkole”. Po internecie krąży fake news

Na zdjęciu: Policja przestrzega przed wchodzeniem w podejrzane linki.

Fot. Szymon Fiałkowski

Na facebookowych grupach dyskusyjnych poświęconych Bydgoszczy, a także Osielsku czy innym miastom w regionie pojawiła się informacja o porwaniu dziecka spod bydgoskiej szkoły. Policja podkreśla, że tego typu artykuły, odsyłające do nieznanych witryn bądź podszywających się pod znane portale, to fake newsy – nie odnotowano żadnego tego typu zdarzenia, a kliknięcie w podejrzany link grozi udostępnianiem fałszywej informacji bez naszej kontroli.

Od kilkunastu godzin na grupach facebookowych w Bydgoszczy pojawiają się linki do artykułów, które przynoszą z pozoru dramatyczną wiadomość. „Porwanie dziecka ze szkoły w Bydgoszczy ! Policja opublikowała nagranie”. W opisie linków, poza wizerunkami rzekomo uprowadzonych dzieci, widać, że pochodzą one z adresów łudząco podobnych do znanych polskich portali Onet czy Wirtualna Polska. Dramatycznie brzmiące artykuły są udostępnianie przez wielu użytkowników z opisami posta, sugerującymi, że do porwania doszło ze „szkoły podstawowej nr 2” czy że uprowadzonym jest „11-letni kuzyn Damianek”.

Tego typu linki dla wielu od razu wydają się podejrzane, ale nie pozostawiamy wątpliwości: TO FAKE NEWS. Nie otrzymaliśmy żadnego zgłoszenia o porwaniu – mówi w rozmowie z nami kom. Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Takich linków nie należy klikać, ani udostępniać, gdyż grozi to niekontrolowanym podawaniem dalej fałszywej informacji po różnych grupach z naszego konta facebookowego, a w konsekwencji grozi to wyłudzeniem danych.

Komisarz Słomski dodaje, że policja zaleca podchodzić z dużym dystansem do tego, co jest umieszczane na portalach społecznościowych. – Nie należy wyciągać pochopnych wniosków i wierzyć we wszystko, co widzimy w internecie – podkreśla Słomski. Przestrzega też przed udostępnianiem dramatycznie brzmiących informacji o porwaniach czy innych tego typu zagrożeniach. – Takie treści budzą obawy osób, które je czytają, ale warto zweryfikować takie sygnały, kontaktując się z najbliższą jednostką policji – radzi komisarz.

Podkreślmy jeszcze raz: informacja o porwaniu dziecka spod bydgoskiej szkoły jest FAŁSZYWA, a kliknięcie w nią powoduje niekontrolowane udostępnienie oraz wyłudzenie danych osobowych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści