Bydgoszcz
4C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h NNW
H 4 • L 3
8C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
6C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPosadź drzewo swojemu dziecku. Pomysł utworzenia Parku Młodej Bydgoszczy trafił do ratusza [SONDA]
09.03.2017 | 10:57

Posadź drzewo swojemu dziecku. Pomysł utworzenia Parku Młodej Bydgoszczy trafił do ratusza [SONDA]

Tego typu miejsca powstają w wielu polskich oraz zagranicznych miastach.

Na zdjęciu: Rośliny sadzić będą zapewne całe rodziny.

Fot. wolny dostęp

Park Młodej Bydgoszczy – stworzenie takiego miejsca zaproponował bydgoskiemu ratuszowi radny Ireneusz Nitkiewicz. O co chodzi? 

Pomysł związany jest z tradycją sadzenia drzew z okazji narodzin dziecka. Radny chce, aby świeżo upieczeni rodzice mogli zrobić to na terenach miejskich. Chęć zasadzenia drzewa byłaby wyrażana podczas zgłoszenia narodzin dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. – Każdy chętny otrzymywałby sadzonkę oraz tabliczkę od Urzędu Miasta Bydgoszczy i mapkę, gdzie drzewo może zasadzić – wyjaśnia Nitkiewicz. Rodzic mógłby również sam zakupić sadzonkę, lecz musiałby być to wskazany gatunek rośliny.

Drzewa byłyby sadzone na terenach wyznaczanych przez urząd miasta. Nie musi to być jeden wielki park, lecz niezagospodarowane tereny zielone między blokami, skwery, osiedlowe parki. Radny chce, aby były to miejsca, do których można dojechać komunikacją miejską. Co więcej, proponuje również średnią nasadzeń wynoszącą 100 drzew na hektar.

Zwiększenie liczby drzew ma mieć także pozytywny wpływ na walkę ze smogiem, ponieważ rośliny oczyszczają powietrze. – Drzewa chronią przed hałasem, przyczyniają się do rozwoju wspólnot i społeczności lokalnej, wpływają na poprawę stanu zdrowia, a urządzone tereny zadrzewione obniżają poziom stresu i agresji – wymienia radny.

W ostatnich dniach wiele drzew zostało ściętych, zasadźmy nowe, aby dbać w ekologię – zachęca Ireneusz Nitkiewicz.

Z pomysłem zasadzenia nowych drzew kilka dni temu wyszli również przedstawiciele Nowoczesnej w Bydgoszczy. We wtorek złożyli pismo do prezydenta Rafała Bruskiego, w którym proszą o wyznaczenie miejsc w Bydgoszczy, gdzie można przeprowadzić nowe nasadzenia. Akcja pod nazwą Las Ojców miałaby rozpocząć się 22 kwietnia, czyli w Międzynarodowym Dniu Ziemi. Drzewa mieliby zasadzać nie tylko ojcowie, ale wszyscy chętni mieszkańcy miasta. Założenia akcji zostaną przedstawione po otrzymaniu odpowiedzi od prezydenta Rafała Bruskiego.

Więcej informacji w tej sprawie powinniśmy poznać jeszcze w tym miesiącu. Niewykluczone, że Nowoczesna i Sojusz Lewicy Demokratycznej podejmą wspólne działania prowadzące do zasadzenia nowych drzew w Bydgoszczy.

Czy popierasz pomysł utworzenia Parku Młodej Bydgoszczy?

Zobacz rezultat


Powiązane treści