Bydgoszcz
10C
81% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 10 • L 9
13C
Wt
16C
Sr
17C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjePoseł Latos chwali się dofinansowaniem na Kujawską. Prezydent odpowiada
27.07.2017 | 21:18

Poseł Latos chwali się dofinansowaniem na Kujawską. Prezydent odpowiada

Ponad połowę kosztów realizacji inwestycji pokryje dofinansowanie.

Na zdjęciu: Rząd przeznaczy na przebudowę ul. Kujawskiej ponad 168 milionów złotych.

Fot. SG

Ponad połowę kosztów rozbudowy ul. Kujawskiej pokryje dofinansowanie. Dobre wieści dla Bydgoszczy przekazał podczas czwartkowej konferencji prasowej poseł Prawa i Sprawiedliwości, Tomasz Latos, choć prezydent Bruski zaznacza, że w ratuszu o pozyskaniu środków wiedzieli już dawno.

Wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 wyniesie 168,3 mln zł. Będzie to ponad 60% kosztów całej inwestycji, wycenianej na 277 mln zł. – Jest to druga pod względem wysokości kwota dofinansowania w kraju – chwalił poseł Latos. Dokumenty potwierdzające przyznanie pieniędzy zostaną podpisane w czwartek, 3 sierpnia w Centrum Unijnych Projektów Transportowych. – Gratuluję panu prezydentowi i radnym dobrze przygotowanego projektu, ale też gratuluje mieszkańcom inwestycji, która po okresie remontu będzie im dobrze służyć – mówił parlamentarzysta.

W bydgoskim ratuszu szybko zareagowali na konferencję Latosa. Prezydent jednak nie pogratulował swojemu politycznemu oponentowi, a zaznaczył, że o przyznaniu dofinansowania wiedział już dawno. – Bydgoszcz zapewniła sobie wsparcie w trybie pozakonkursowym – poinformował Bruski, przypominając o Kontrakcie Terytorialnym wynegocjowanym trzy lata temu. – Na dowód, że wiedzieliśmy o tym dawno, przypomnę, że zamówiliśmy już tramwaje w ramach tego projektu, a pierwsze z nich wyjadą na tory w tym roku – napisał prezydent.

Oprócz pozyskania piętnastu pojazdów Pesy w urzędzie mają już też Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID). W ciągu najbliższych trzech tygodni ogłoszony zostanie przetarg na rozbudowę Kujawskiej. – Inwestycja pozwoli nie tylko na skrócenie czasu jazdy zarówno komunikacją publiczną jak i własnym samochodem. Zdecydowanie poprawi też bezpieczeństwo na przebudowanych rondach Kujawskim i Bernardyńskim. Drogi rowerowe na górnym tarasie zyskają też połączenie ze Starym Miastem – informują bydgoscy urzędnicy.

Inwestycja zakłada budowę nowego torowiska tramwajowego i drugiej jezdni na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego. Konieczna jest także modernizacja obu rond oraz dróg dojazdowych. Ulica Bernardyńska przebudowana zostanie od ronda Bernardyńskiego do mostu. Ciąg Wały Jagiellońskie –Toruńska będzie rozbudowany do dwóch jezdni od ul Długiej do ul. Babia Wieś, a rondo Kujawskie ze względu na konieczność zmniejszenia pochylenia linii tramwajowej musi zostać obniżone. Linia tramwajowa pomiędzy dwiema jezdniami ul. Kujawskiej również będzie na znacznym odcinku znajdowała się poniżej poziomu jezdni, co będzie wymagało budowy murów oporowych. Na jezdni wschodniej ul. Kujawskiej wydzielony zostanie również buspas.

Z ronda Kujawskiego torowisko zostanie od razu wyprowadzone na fragmencie ul. Solskiego. Ułatwi to w przyszłości dalszą rozbudowę linii, a do tego czasu odcinek ten ma pełnić funkcję toru odstawczego. Zlikwidowana zostanie pętla przy ul. Karpackiej.


Powiązane treści