Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 8km/h WNW
H 7 • L 6
2C
Czw
1C
Pt
3C
Sob
4C
Nd
7C
Pon
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPoseł Skutecki pyta o dostawy tramwajów i pociągów. „To sprawa priorytetowa”
Paweł Skutecki
09.12.2015 | 14:55

Poseł Skutecki pyta o dostawy tramwajów i pociągów. „To sprawa priorytetowa”

Na nowoczesne pojazdy szynowe współfinansowane przez UE czeka PKP Intercity oraz kilka samorządów. Według obecnie obowiązujących regulacji, muszą zostać dostarczone do końca roku.

Na zdjęciu: Poseł Paweł Skutecki oczekuje pilnej interwencji wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Fot. Sebastian Torzewski

– Jakie działania podjął polski rząd w celu przedłużenia okresu rozliczania inwestycji unijnych z perspektywy finansowej 2007-2013, aby zapobiec utracie dotacji na wypadek niedostarczenia tramwajów i pociągów przed końcem roku? – pyta ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego poseł ruchu Kukiz’15 Paweł Skutecki.

W swoim zapytaniu Skutecki przypomina, że do zakończenia okresu rozliczeniowego pozostały zaledwie trzy tygodnie, a na pojazdy nadal czeka nie tylko spółka PKP Intercity, ale także Bydgoszczy, Toruń, Łódź i Kraków. „Jakie widzą państwo szanse na pozytywną decyzję Brukseli w tej sprawie?” – pyta bydgoski poseł, nawiązując do wydłużenia terminu na dokończenie inwestycji. I prosi, aby z uwagi na niewielki czas pozostający do 31 grudnia minister potraktował zapytanie „priorytetowo”.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada doszło do spotkania przedstawicieli państw członkowskich żywo zainteresowanych tematem rozliczeń dotacji z UE. Polskie stanowisko, aby wydłużyć termin – na przykład o pół roku – mocno popierała choćby Rumunia, która także ma problem z alokacją wszystkich środków z budżetu unijnego. Od tej pory żadne z ministerstw ani członków rządu Beaty Szydło nie podjęło jednak publicznie tego tematu.

Problemy z dostawami pojazdów szynowych dla polskich odbiorców są bezpośrednio związane również ze spiętrzeniem się zamówień w bydgoskiej Pesie. Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, firma musi do końca roku dostarczyć niemal 90 tramwajów, a także – to już kwestia oficjalna – 19 pociągów typu Dart dla PKP Intercity. W firmie zapewniają, że praca toczy się w trybie ciągłym, a każdego z kontrahentów jej przedstawiciele uspokajają o dotrzymaniu terminów.

W swoim zapytaniu poseł Skutecki podnosi również temat niezrealizowania inwestycji na pełną przewidzianą dla Polski w tej perspektywie kwotę. „Czy możliwe jest sięgnięcie po dodatkowe środki na rewitalizację szlaków kolejowych po ewentualnym wydłużeniu terminu rozliczenia inwestycji?” – czytamy w dokumencie skierowanym do Ministerstwa Rozwoju.


Powiązane treści