Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
80% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaZDROWIEPostrzelony bydgoszczanin
23.11.2017 | 22:23

Postrzelony bydgoszczanin

Na zdjęciu: W lumbalgii obserwuje się silny ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, uniemożliwiający niejednokrotnie normalne funkcjonowanie.

Fot. Archiwum

Bóli w okolicy lędźwiowo-krzyżowej rozróżniamy kilka, jednym z nich jest lumbalgia, czyli tak zwany postrzał. Chwyta nagle, mocno, zwykle wymusza chodzenie w pozycji mocno pochylonej.

Postrzał występuje z różnych przyczyn, najczęstszymi z nich jest mocy kurcz mięśni lub stan zapalny. Zarówno jedna jak i druga przyczyna związana jest z prowadzonym trybem życia – długie siedzenie w jednej pozycji, długa jazda autem, praca przed komputerem lub przetrenowanie.

W lumbalgii obserwuje się silny ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, uniemożliwiający niejednokrotnie normalne funkcjonowanie. Ból jest tak silny, że utrudnia podstawowe czynności takie jak chodzenie, czy siedzenie w zwykle przyjmowanej pozycji. Ból jest nagły, ostry i promieniuje nieco ku dołowi, obejmując wzdłuż tylną część ciała.

Pierwsza pomoc polega przede wszystkim na stosowaniu ciepłych okładów na okolicę lędźwiowo-krzyżową. Pomocny może być termofor, poduszka lub koc elektryczny. Chory ma zwykle utrudnione poruszanie się, dlatego warto poprosić o posmarowanie maścią rozgrzewającą, spirytusem kamforowym, mazidłem pieprzowym lub przyklejeniu plastra rozgrzewającego. Ważne jest także, w przypadku silnego bólu podanie środków przeciwbólowych.

Kolejne kroki podejmowane w celu pomocy przedmedycznej to leżenie na wznak, na twardym, równym podłożu, podanie witamin i delikatny masaż mięśni danej okolicy. O ile leżenie na wznak nie wymaga pomocy lekarza, tak witaminy , zwykle z grupy B oraz masaż powinien zalecić specjalista. Dobrze dobrana dawka witamin oraz masaż u fizjoterapeuty, czy masażysty pomoże w możliwie najkrótszym czasie przynieść ulgę pacjentowi.


Podobne wpisy

Powiązane treści