Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Potężne międzynarodowe ćwiczenie wojskowe trwa w Bydgoszczy

Dodano: 23.06.2016 | 18:16

W Bydgoszczy, w JFTC, trwają ćwiczenia CWIX 2016 - doskonalenie Sojuszu poprzez Interoperacyjność.

Na zdjęciu: W trakcie ćwiczeń.

Fot. Stanisław Gazda

Żołnierze z 21 państw (kraje NATO i partnerskie), przedstawiciele armii sześciu  państw w roli obserwatorów, a także po raz pierwszy  oficjalni przedstawiciele Ukrainy i Sztabu Wojskowego Unii Europejskiej – biorą udział w Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy w ćwiczeniu Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej (CWIX).

Ćwiczenie to pozwala Sojuszowi i państwom partnerskim testować, sprawdzać i doskonalić aspekt interoperacyjności systemów komputerowych stosowanych przez różne armie, by w efekcie móc razem działać na rzecz wspólnego bezpieczeństwa.

Dzięki ćwiczeniom CWIX naukowcy mogą bliżej zapoznać się z nowymi standardami, inżynierowie rozwiązywać problemy związane z interoperacyjnością, technicy mogą testować zgodność współdziałania systemów dla poprawienia ich wydajności i elastyczności, a końcowi użytkownicy zmniejszają zagrożenia związane z interoperacyjnością i podnoszą gotowość. Podczas CWIX 2016 około 900 specjalistów reprezentujących 77 dowództw przeprowadzi ponad 3500 testów technicznych na ponad 200 systemach informatycznych Sojuszu i jego partnerów.

Na znaczenie ćwiczenia CWIX dla polskich Sił Zbrojnych oraz dla Bydgoszczy zwrócił uwagę Zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Jan Dziedzic, mówiąc iż CWIX, to jest z jednej strony kolejne z serii ćwiczeń organizowanych na terenie Polski, stanowiących odpowiedź na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa w naszym regionie – z drugiej, tego typu ćwiczenia służą weryfikacji i testowaniu rozwiązań, które mają być implementowane do sił zbrojnych, jak również tych, które mają stanowić odpowiedź na przyszłe zagrożenia.

-Bydgoszcz jest jednym z największych garnizonów polskich sił zbrojnych, a już na pewno jest tu najwięcej instalacji sojuszniczych. Tego typu ćwiczenia jakimi są CWIX, mają ogromne znaczenie dla miasta, nie tylko promując je w świecie, ale także dla lokalnych przedsiębiorców, ponieważ wsparcie przez Państwo-Gospodarza, bądź kontraktowanie usług, mają ogromne znaczenie dla rynku lokalnego. Polskie Siły Zbrojne nie zabezpieczają jedynie ćwiczenia, ale biorą udział w tym ćwiczeniu testując własne projekty – chociażby za sprawą ośmiu cywilnych przedsiębiorstw, z którymi siły zbrojne utrzymują ścisłą kooperację, testujących podczas CWIX trzynaście rozwiązań, być może w przyszłości do przeszczepienia na grunt wojskowy. Uzyskanie certyfikatu w takim ćwiczeniu, na pewno pomoże firmom do lepszego konkurowania z innymi w przypadku zamówień, które wojsko będzie składać. Między innymi na tym ćwiczeniu testowany jest system JASMINE (jaśmin) – powiedział generał Dziedzic.

W Media Day, będącym zapoznaniem dziennikarzy z charakterem ćwiczeń, wzięli udział także generałowie: Petr Pavel – Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, Denis Mercier – Naczelny Sojuszniczy Dowódca ds. Transformacji oraz Wojciech Grabowski – Dowódca JFTC w Bydgoszczy. Wszyscy oni, w swoich wypowiedziach, kładli nacisk na to, iż  CWIX pomoże państwom członkowskim w opracowaniu systemów komputerowych, możliwych do rozmieszczenia, w pełni kompatybilnych i gotowych do działania od samego początku operacji zbrojnej.