Bydgoszcz
-0C
Niebo głównie zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 0 • L -1
1C
Pt
4C
Sob
5C
Nd
6C
Pon
9C
Wt
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPotężny wzrost zachorowań na WZW typu A!
sanepid mikroskop (2)
14.01.2018 | 15:36

Potężny wzrost zachorowań na WZW typu A!

Na zdjęciu: Badania przeprowadza się w sanepidzie.

Fot. Stanisław Gazda

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowano 107 przypadków WZW typu Ato ponad 5-krotnie więcej niż w latach 2010-2016 łącznie – informuje Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy.

Odnotowano 12 ognisk wirusowego zapalenia wątroby typu A, w których zachorowały łącznie 62 osoby, czyli blisko 58% wszystkich chorych. W trzech ogniskach najbardziej prawdopodobną drogą szerzenia się zakażeń były kontakty homoseksualne wśród mężczyzn. W jednym z tych ognisk odnotowano ponadto zachorowania wtórne, poprzez kontakt w środowisku domowym.

W dwóch z ognisk mogło dojść do zakażeń, których źródłem prawdopodobnie jest osoba przygotowująca ciasta. W siedmiu pozostałych ogniskach drogą szerzenia się zakażeń były kontakty codzienne i okolicznościowe wśród członków rodzin.

 W kraju od początku stycznia do 31 grudnia 2017 r. zgłoszono natomiast 3 072 przypadki tej choroby. To ponad 6-krotnie więcej niż w latach 2010-2016 łącznie i wielokrotnie więcej niż w roku 2016 – 35 przypadków.

Przyczyną wzrostu liczby zachorowań może być trwające od 2016 roku w Europie ognisko wirusowego zapalenia wątroby typu A, w którym zachorowania dotyczą głównie mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami (tzw. MSM). Powodem notowanego obecnie wzrostu liczby zachorowań może być również bardzo niska w poprzednich latach zapadalność na WZW A, skutkująca niską odpornością naturalną populacji.

Skutecznym sposobem zapobiegania zachorowaniom na WZW typu A są szczepienia ochronne. W okresie wzrostu zachorowań bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, mycie rąk po wyjściu z toalet oraz przed przystąpieniem do posiłków.


Powiązane treści