Na zdjęciu: Badania przeprowadza się w sanepidzie.
Fot. Stanisław Gazda
Od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowano 107 przypadków WZW typu A – to ponad 5-krotnie więcej niż w latach 2010-2016 łącznie – informuje Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy.
Odnotowano 12 ognisk wirusowego zapalenia wątroby typu A, w których zachorowały łącznie 62 osoby, czyli blisko 58% wszystkich chorych. W trzech ogniskach najbardziej prawdopodobną drogą szerzenia się zakażeń były kontakty homoseksualne wśród mężczyzn. W jednym z tych ognisk odnotowano ponadto zachorowania wtórne, poprzez kontakt w środowisku domowym.
W dwóch z ognisk mogło dojść do zakażeń, których źródłem prawdopodobnie jest osoba przygotowująca ciasta. W siedmiu pozostałych ogniskach drogą szerzenia się zakażeń były kontakty codzienne i okolicznościowe wśród członków rodzin.
W kraju od początku stycznia do 31 grudnia 2017 r. zgłoszono natomiast 3 072 przypadki tej choroby. To ponad 6-krotnie więcej niż w latach 2010-2016 łącznie i wielokrotnie więcej niż w roku 2016 – 35 przypadków.
Przyczyną wzrostu liczby zachorowań może być trwające od 2016 roku w Europie ognisko wirusowego zapalenia wątroby typu A, w którym zachorowania dotyczą głównie mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami (tzw. MSM). Powodem notowanego obecnie wzrostu liczby zachorowań może być również bardzo niska w poprzednich latach zapadalność na WZW A, skutkująca niską odpornością naturalną populacji.
Skutecznym sposobem zapobiegania zachorowaniom na WZW typu A są szczepienia ochronne. W okresie wzrostu zachorowań bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, mycie rąk po wyjściu z toalet oraz przed przystąpieniem do posiłków.