Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 3 • L 2
8C
Sr
6C
Czw
4C
Pt
9C
Sob
7C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPotrzeby bydgoskiego rynku pracy. Jakie są?
25.01.2018 | 14:59

Potrzeby bydgoskiego rynku pracy. Jakie są?

Na zdjęciu: Wiele zawodów jest deficytowych, ale są też takie w których trudno o zatrudnienie...

Fot. Stanisław Gazda

Są już dostępne najnowsze wyniki badania „Barometr zawodów”, w którego przygotowaniu uczestniczyła Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego.

„Barometr zawodów” to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. „Barometr” jest badaniem jakościowym i dzieli zawody na trzy grupy: Zawody deficytowe – czyli takie, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka; Zawody zrównoważone – to takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się),; Zawody nadwyżkowe – takie, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Kogo zatem brakuje i będzie brakować na rynku pracy w Bydgoszczy i w powiecie bydgoskim w 2018 roku? Najbardziej poszukiwani pracownicy to: kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych; krawcy i pracownicy produkcji odzieży; lakiernicy, lekarze (ze specjalizacjami), magazynierzy, monterzy elektronicy, monterzy maszyn i urządzeń, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, spawacze, sprzątaczki i pokojowe, ślusarze.

Odczuwany jest deficyt m.in. administratorów stron internetowych, betoniarzy i zbrojarzy, cukierników, diagnostów samochodowych, fryzjerów, grafików komputerowych, kelnerów i barmanów, kierowców autobusów, kosmetyczek, kucharzy, murarzy i tynkarzy, nauczycieli języków obcych i lektorów, nauczycieli przedszkoli, opiekunek dziecięcych, pracowników ochrony fizycznej, wychowawców w placówkach oświatowych oraz ratowników medycznych.

Ale już nadwyżka dotyczy takich zawodów jak: bibliotekoznawcy, bibliotekarze i specjaliści informacji naukowej, biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, dziennikarze i redaktorzy, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, inżynierowie chemicy i chemicy, inżynierowie inżynierii środowiska, meteorolodzy, geolodzy, geografowie, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, obuwnicy, ogrodnicy i sadownicy, pedagodzy, plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp, pracownicy socjalni, rolnicy i hodowcy, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści administracji publicznej, specjaliści rolnictwa i leśnictwa, specjaliści technologii żywności i żywienia, technicy mechanicy.

Zdecydowanie w nadmiarze jest ekonomistów.

„Barometr zawodów” jest przeprowadzany na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i powstaje osobno dla każdego powiatu w Polsce. Badanie opiera się na opinii ekspertów rynku pracy, którzy co roku w trakcie panelu eksperckiego analizują lokalną sytuację w poszczególnych zawodach. Rolę ekspertów w ostatnim badaniu pełnili pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy, przedstawiciele agencji pracy Manpower Bydgoszcz, Randstad Polska oraz Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, a także koordynator wojewódzki z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu.


Podobne wpisy

Powiązane treści