Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 15 • L 10
18C
Pon
21C
Wt
22C
Sr
15C
Czw
16C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiTurystykaPowrót na tory. Linia kolejowa w regionie reaktywowana
foto-tory
28.06.2018 | 13:40

Powrót na tory. Linia kolejowa w regionie reaktywowana

Na zdjęciu: Linia kolejowa nr 241 zostanie reaktywowana.

Fot. Archiwum.

Społecznicy z Koronowa poinformowali, że po trzech latach linia 241 łącząca Tucholę z Koronowem będzie ponownie przejezdna. PKP PLK niewielkim kosztem przeprowadziły drobny remont i uzupełniły ubytki na szlaku.

Sprawa była wcześniej w koronowskim urzędzie miasta tematem spotkania samorządowców dążących do reaktywacji przewozów na linii kolejowej 241 łączącej Tucholę z Koronowem wraz z budową przedłużenia Koronowo – Maksymilianowo. Było to historyczne spotkanie, ponieważ po raz pierwszy przy jednym stole usiedli wszyscy samorządowcy lokalni, przez tereny których linia kolejowa przebiega oraz przedstawiciele starostwa i urzędu marszałkowskiego.

Przedstawiciel urzędu marszałkowskiego zwrócił uwagę, że plan transportowy województwa jest aktualizowany co pięć lat i nic nie stoi na przeszkodzie, by projekt związany z linią 241 został w nim ujęty. Warunkiem jest opracowanie przez samorządy dokumentu na podstawie którego takie zmiany w planie transportowym będzie można wprowadzić.

W czerwcu PKP Polskie Linie Kolejowe uzupełniły 78-metrowy odcinek torów na linii 241 Koronowo – Tuchola. Pozwoli to na utrzymanie przejezdności linii w przypadku zaistnienia potrzeby na uruchomienie przez przewoźników pociągów. Wartość prac to 60 tys. zł.

Dotychczas żaden przewoźnik nie zgłosił się, aby uruchomić na tej linii przewozy, ale istnieje szansa, że wzbudzi ona zainteresowanie drogowców m.in. ze względu na toczącą się kilka kilometrów od Koronowa budowę drogi S5, która wymaga dostaw znacznej ilości kruszyw. Do Koronowa będą mogły dotrzeć też pociągi specjalne, na czym powinno zależeć lokalnym samorządowcom, coraz mocniej zaangażowanym w rewitalizację szlaków i budowę odcinka nowej linii, którą szybciej dotrzemy z Koronowa do Bydgoszczy.

Linia kolejowa nr 241  była od wielu lat nieczynną linią kolejową łączącą stację Tuchola ze stacją Koronowo. Regularny ruch pasażerski nie ujęty w sieciowym rozkładzie jazdy pociągów był prowadzony jeszcze w rozkładzie 1992/1993. Od października 2011 roku co kilka miesięcy uruchamiane były okazjonalne pociągi specjalne. Od 2015 roku linia jest wykorzystywana na odcinku Koronowo – Pruszcz Bagienica. Stowarzyszenie Rehabilitacji i Turystyki Na Szlaku, na podstawie porozumienia z PKP PLK, mogło organizować tam przejazdy drezynami lekkimi.


Powiązane treści