Bydgoszcz
19C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 19 • L 19
16C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPowstaje nowy szpital do walki z koronawirusem. Wojewoda mówił o sytuacji epidemicznej w regionie
12.11.2020 | 17:38

Powstaje nowy szpital do walki z koronawirusem. Wojewoda mówił o sytuacji epidemicznej w regionie

Na zdjęciu: O bieżącej sytuacji epidemicznej mówili podczas konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i odpowiedzialny za powstanie szpitala w Ciechocinku Jerzy Kowalik.

Fot. Szymon Fiałkowski

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartkowym (12 listopada) raporcie o 22 683 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 1 083 z nich stwierdzono na Kujawach i Pomorzu. – Ostatnie cztery doby to pewna stabilizacja – mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Podczas konferencji prasowej, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz nie ukrywa, że w ciągu poprzednich dni liczba zakażeń w regionie dochodziła do dwóch tysięcy. – Byliśmy na niechlubnej liście, jednymi z liderów w Polsce. Teraz ta sytuacja się stabilizuje, ale jest nadal daleka od oczekiwanej. Ta tendencja jest ważna i mam nadzieję, że te wyniki nadal będą dla nas korzystne – podkreśla. Przypomina, że spadek liczby zakażeń w regionie to też efekt wprowadzonych obostrzeń. – Ale także odpowiedzialnego podejścia społeczeństwa, które zaczęło wierzyć, że jest to bardzo ciężka choroba – mówi.

Wojewoda zaznacza, że do tej pory w regionie wykonano ponad 310 tysięcy testów. – Nasze laboratoria dobrze przygotowaliśmy przez ostatnie tygodnie i miesiące – podkreśla i wylicza, że średnio w województwie wykonywanych jest niemal pięć tysięcy testów. – Ostatniej doby wykonano ich 3 108 – mówi Mikołaj Bogdanowicz. Na terenie regionu funkcjonuje 17 karetek wymazowych w terenie oraz 38 punktów drive thru. W szpitalach w regionie przebywa 1 027 osób (przygotowanych jest 2 144 miejsc), a pod respiratorem znajduje się 102 pacjentów (dostępnych ich jest 198).

Wiadomo też, że tymczasowy szpital dedykowany do walki z koronawirusem powstanie w 22 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowym w Ciechocinku. Skąd decyzja, aby tam powstała placówka? – Po pierwsze, mamy do czynienia z centralnym położeniem tego obiektu, ale też wykorzystujemy już istniejący potencjał – odpowiada wojewoda i dodaje: – Uzdrowiska już od kilku tygodni nie funkcjonują, są puste. Liczymy na to, że dostępność kadry medycznej w Ciechocinku będzie przez to większa. Także koszty adaptacji są jak najbardziej optymalne, a inwestycję będzie można wykorzystać w przyszłości.

Za uruchomienie placówki odpowiedzialny jest doradca wojewody Jerzy Kowalik. – Oprócz Konsultantów Wojewódzkich w skład zespołu konsultacyjnego wchodzą osoby z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, a także przedstawiciele szpitala w Ciechocinku i 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy jako szpitala patronackiego – mówi.

Docelowa liczba miejsc, jaką planujemy w tym szpitalu to 250, w tym około 60 respiratorowych. Będzie 80 łóżek z pełnym zagospodarowaniem tlenowym

– zapowiada. Kowalik przekazuje, że placówka zostanie uruchomiona w pierwszej dekadzie grudnia. Rozpoczął się także nabór kadry do pracy w powstającym szpitalu. Pod adresem kujawskopomorskiszpital.pl funkcjonuje strona internetowa, gdzie medycy oraz przedstawiciele innych zawodów mogą się zgłaszać na ochotnika do pracy.

Mikołaj Bogdanowicz poinformował również, że premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o rozbudowie szpitala w Radziejowie z udziałem spółek Skarbu Państwa. Dzisiaj także odbyło się spotkanie wojewody z samorządowcami, na którym przekazano informację na temat bieżącej sytuacji epidemicznej.

***********

Resort zdrowia w kraju poinformował o 22 683 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej z nich w woj. śląskim – 3 911. Zmarło 275 osób, z czego 52 bezpośrednio z powodu COVID-19. Na Kujawach i Pomorzu poinformowano o śmierci 10 osób. – 5 z nich miało choroby współistniejące – słyszymy od służb urzędu wojewódzkiego. W kraju, w ciągu doby wykonano 57,2 tys. testów.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści