Bydgoszcz
15C
Słonecznie
77% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 15 • L 14
16C
Pt
15C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
14C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPoznaliśmy „Ośmiu Wspaniałych” [ZDJĘCIA]
DSCF2478 (Copy)
25.04.2017 | 18:05

Poznaliśmy „Ośmiu Wspaniałych” [ZDJĘCIA]

W Bydgoszczy święto młodych wolontariuszy. Tych, którzy poświęcają swój czas społecznie dla innych. Gala to okazja, aby choć symbolicznie podziękować im za to wszystko, co robią.

Na zdjęciu: Kolejna grupa odbiera wyróżnienia.

Fot. Stanisław Gazda

Celem Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” jest promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu. (Realizacja programu wychowawczego J. Fabisiak „Wychowanie przez pracę i pomoc słabszym”).

W konkursie mogą brać udział zarówno pojedyncze osoby, jak i grupy wolontariuszy. Liczy się każdy rodzaj pracy na rzecz kolegów, sąsiadów i innych potrzebujących – praca w hospicjum, opieka nad zwierzętami, współpraca z seniorami i przedszkolnymi dziećmi, zabawy sportowe dla dzieci i młodzieży, udział w akcjach charytatywnych organizowanych przez instytucje i szkoły – każdy rodzaj pomocy jest ważny i potrzebny.

10 marca br. w Bydgoszczy odbyły się eliminacje do XVII Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Dzisiaj podczas Gali poznaliśmy laureatów, którym zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz wręczyła nagrody i wyróżnienia. Był wśród laureatów Robert Konrad Kozłowski, który reprezentował Bydgoszcz w eliminacjach ogólnopolskich i weźmie udział w finale ogólnopolskim zaplanowanym na 16-18 czerwca w Gdańsku. Robert zgłoszony został do konkursu w kategorii indywidualnej „Ósemki” przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, 34 Bydgoską Wodną Drużynę Harcerzy „Bryg”.

Na scenie pojawili się także  laureatka II miejsca – Adrianna Gurtatowska, Zespół Szkół Medycznych w Bydgoszczy oraz laureatka III miejsca – Zofia Agnieszka Ordak, Zespół Szkół Medycznych w Bydgoszczy.

Zgłoszenia Grupowe „Ósemka” – laureatem został Klub Wolontariusza „JEST MOC” z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy.

Zgłoszenia GrupoweÓsemeczka – laureat, to Szkolne Koło Wolontariatu SP nr 378 w Bydgoszczy.

Wyróżnienia (w tym wyróżnienia specjalne) i związane z nimi nagrody odebrali dziś także: Adrianna Oliwia Binek, Zespół Szkół Medycznych w Bydgoszczy, Milena Linda Marcichowska, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, Maria Niemczewska, Zespół Szkół nr 27 w Bydgoszczy, Laura Maria Pusz, Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży oddział Bydgoszcz, Janina Agata Ordak, Zespół Szkół Medycznych w Bydgoszczy, Klub Wolontariusza „Ludzie o dobrym sercu” z Zespołu Szkół Medycznych VIII Liceum Ogólnokształcące (Zgłoszenie Grupowe ÓSEMKA).

Wolontariuszom i ich opiekunom gratulacje i podziękowania w imieniu Prezydenta Miasta Bydgoszczy złożyła zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz, mówiąc m.in.: – Jesteśmy ogromnie dumni z tego, że bydgoska młodzież potrafi być aktywna na tak wielu płaszczyznach i potrafi dawać z siebie tak wiele.

Konkurs swoje korzenie ma w Warszawie. Zapoczątkowała go Joanna Fabislak, prezes warszawskiej Fundacji „Świat na tak”. Ustrój Warszawy zakłada funkcjonowanie ośmiu dzielnic-gmin, stąd nazwa „Ośmiu Wspaniałych”, inspiracją był znany western „Siedmiu Wspaniałych”, którego bohaterowie przeciwstawiają się dyktatowi zła w małym meksykańskim miasteczku i zwyciężają. To proste przesłanie — wystarczy niewielu, by zmienić wiele – nawiązuje do założeń konkursu. Dziś organizowany jest w wielu miastach i miasteczkach na terenie całego kraju, a w finale ogólnopolskiej gali wyróżnieni zostają najlepsi polscy wolontariusze.

Dla wszystkich wystąpił Teatr Improwizowany wymyWammy – pierwszy teatr improwizowany w Bydgoszczy. Grupa działa od 2012 r. w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, w składzie: Katarzyna Chmara, Alicja Dobrowolna, Małgorzata Musialik, Katarzyna Karwowska, Jagoda Ptaszyńska, Agnieszka Szatkowska. Teatr wymyWammy ma za sobą ponad 100 pokazów, zarówno w Bydgoszczy jak i poza nią. Gościł na festiwalach teatralnych w kraju, zdobywając nagrody l wyróżnienia. Zaproszony był również do Irlandii na Festiwal Kultury Polskiej. Uczestniczył również w Międzynarodowym Festiwalu Improwizacji w Atenach. wymyWammy gra bez scenariusza, improwizuje na oczach widzów.

 

 


Powiązane treści