Bydgoszcz
-0C
Mgła
92% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 1 • L -1
5C
Wt
3C
Sr
3C
Czw
6C
Pt
9C
Sob
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjePrace w Młynach Rothera trwają. Co zrobiono, co jest w trakcie, a co dopiero będzie?
Młyny Rothera - SG
16.04.2017 | 10:24

Prace w Młynach Rothera trwają. Co zrobiono, co jest w trakcie, a co dopiero będzie?

60 milionów złotych – tyle wynosi szacowany koszt wykonania wszystkich prac budowlanych i konserwatorskich.

Na zdjęciu: Na początku kwietnia rozpoczęto odnowienia ścian zewnętrznych spichlerza zbożowego.

Fot. SG

Rewitalizacja XIX-wiecznego kompleksu budynków znajdujących się na Wyspie Młyńskiej wkroczyła w kolejną fazę. Czas realizacji następnych planów ratusza uzależniony jest od terminu pozyskania niezbędnych środków.

Prace przy Młynach Rothera trwają od kilkunastu miesięcy. W listopadzie 2015 roku rozpoczęły się prace zabezpieczające kompleks zabytkowych budynków. Od tego czasu wykonano już prace porządkowo-zabezpieczające. Następnie rozpoczęto działania konserwatorsko-budowlane. Skupiono się przede wszystkim na spichrzu zbożowym, w którym wymieniono wieźbę dachową oraz zabezpieczono dach. Obecnie w dalszym ciągu trwają tam prace, lecz teraz dotyczą one odnowienia ścian zewnętrznych oraz ich konstrukcji.

– Koszt tego etapu robót konserwatorsko-budowlanych to dwa miliony złotych – informuje Marta Stachowiak, rzecznik prasowy prezydenta Bydgoszczy. Szacowany koszt wykonania wszystkich prac budowlanych i konserwatorskich wynosi blisko 60 mln zł. Utrzymanie obiektu kosztuje z kolei około 18 tysięcy złotych miesięcznie. – Większość tej kwoty związana jest z ubezpieczeniem – wyjaśnia Stachowiak.

Środki pozyskiwane są między innymi z budżetu miasta. Tylko w tym roku zarezerwowano w nim 10 mln zł na prace przy zespole budynków obejmujących Młyn Rothera. Większość pieniędzy pochodzić ma z unijnych dofinansowań. Ratusz przygotowuje się do pozyskania środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

– Pozyskanie dotacji będzie kluczowe dla ogłaszania przetargów na prace budowlane – mówi nam Stachowiak. Pierwszy z nich ma zostać ogłoszony po zakończeniu aktualnie prowadzonych działań. Dotyczyć ma spichrza zbożowego. Następnie realizowane będą kolejne etapy w oparciu o przygotowany w grudniu 2016 roku projekt deweloperski.

Zabytkowy kompleks ma zostać przekształcony na wielofunkcyjny obiekt usługowy w celu umożliwienia prowadzenia działalności o różnym zakresie programowym, z możliwością komercyjnego wykorzystania części obiektu. Projekt zakłada między innymi kompleksową rewitalizację konstrukcji kompleksu dawnego młyna wraz z zagospodarowaniem otoczenia.

Termin zakończenia prac związany jest z harmonogramem rozdysponowania  środków w konkursach POiŚ. – Zależy nam na zakończeniu rewitalizacji obiektu do końca 2019 roku – podsumowuje Stachowiak.

Co znajdzie się wewnątrz Młynów Rothera? W listopadzie ubiegłego roku prezydent Bydgoszczy ogłosił trzy kierunki zagospodarowania tych obiektów: stworzenie przestrzeni związanej z promocją wiedzy z zakresu funkcjonowania mózgu, aranżacja ogrodów będących centrum innowacyjnej edukacji oraz ekspozycja rozwoju technik związanych z miastem. Konkretne rozwiązanie ma zostać wybrane w drodze konkursu. Termin jego ogłoszenia poznamy wkrótce.


Podobne wpisy

Powiązane treści