Bydgoszcz
3C
Niebo głównie zachmurzone
70% wilgotność
Wiatr: 11km/h W
H 4 • L 3
3C
Pon
1C
Wt
2C
Sr
1C
Czw
6C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoPracownicy Centrum Onkologii w Bydgoszczy z tytułami profesorskimi. Ze szpitalem są związani od lat
Centrum Onkologii Bydgoszcz
26.01.2021 | 16:27

Pracownicy Centrum Onkologii w Bydgoszczy z tytułami profesorskimi. Ze szpitalem są związani od lat

Na zdjęciu: Marzena Anna Lewandowska oraz Krzysztof Roszkowski z Centrum Onkologii zostali uhonorowani tytułami profesorów belwederskich.

Fot. Stanisław Gazda / archiwum

Marzena Anna Lewandowska oraz Krzysztof Roszkowski otrzymali z rąk prezydenta Andrzeja Dudy tytuły profesorskie. Oboje są pracownikami Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Informacje o nadaniu tytułów profesorów nauk medycznych i nauk o zdrowiu przekazał w specjalnych komunikatach sam szpital. Prof. Marzena Anna Lewandowska jest związana z Centrum Onkologii od dziesięciu lat, prof. Krzysztof Roszkowski – jeszcze dłużej, bo od 1994 roku. Postanowienia o nadaniu tytułów prezydent Duda wydał na początku stycznia.

Prof. Lewandowska jest kierownikiem Zakładu Genetyki i Onkologii Molekularnej. Kierowany przez nią zespół specjalizuje się w badaniach umożliwiających kwalifikację pacjentów do terapii celowanej w przypadku – między innymi – raka piersi, jajnika, płuc, jelita grubego czy czerniaka złośliwego. Zakład, na czele którego stoi, uzyskał międzynarodowe certyfikaty na wykonywanie badań generycznych w tkance nowotworowej z wykorzystaniem technik molekularnych (qPCR) czy też w zakresie cytogenetyki molekularnej (FISH). Od 2018 roku posiada także uprawnienia do badań genetycznych z wykorzystaniem sekwencjonowania nowej generacji (NGS) w przypadkach raka jajnika lub płynnej biopsji, gdzie materiałem badawczym jest krążące DNA nowotworowe. Sama prof. Lewandowska zdobyła doświadczenie również za granicą – w USA czy we Włoszech.

Związany od ponad 25 lat z Centrum Onkologii prof. Roszkowski jest z kolei specjalistą w dziedzinie radioterapii. Pełni obecnie funkcję koordynatora Zakładu Radioterapii. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2014 roku na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za swoją działalność naukowo-badawczą otrzymał nagrodę ministra zdrowia oraz rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W 2010 roku ukończył dodatkowo studia podyplomowe na kierunku „Zarządzanie w Ochronie Zdrowia” w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Izabela Rokita
Izabela Rokita
1 miesiąc temu

Gratulacje dla doktora Roszkowskiego. Zasłużona nominacja!!!

Powiązane treści