Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
67% wilgotność
Wiatr: 5km/h N
H 13 • L 13
12C
Pon
14C
Wt
13C
Sr
14C
Czw
10C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPrawie 2000 nowych zakażeń na Kujawach i Pomorzu. Wojewoda: Tworzymy nowe izolatoria; od dziś nowe obostrzenia [RAPORT]
szpital zakaźny Bydgoszcz
07.11.2020 | 12:31

Prawie 2000 nowych zakażeń na Kujawach i Pomorzu. Wojewoda: Tworzymy nowe izolatoria; od dziś nowe obostrzenia [RAPORT]

Na zdjęciu: W Bydgoszczy od początku epidemii odnotowano łącznie 5,5 tysiąca przypadków zakażenia koronawirusem.

Fot. Jakub Soboczyński

Zarówno w piątek, jak i w sobotę liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie kujawsko-pomorskim wyniosła prawie dwa tysiące. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował o tworzeniu dwóch nowych izolatoriów, w których mają leczyć się pacjenci z lżejszym przebiegiem choroby COVID-19. Przypominamy także, że od soboty, 7 listopada obowiązuje nowe rozporządzenie Rady Ministrów, na mocy którego zamknięto placówki kulturalne i część sklepów.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz w wypowiedzi dla mediów podkreślił, że w kujawsko-pomorskich szpitalach przebywa prawie tysiąc osób zakażonych koronawirusem. W piątek, 6 listopada zajęte były 84 respiratory. Bogdanowicz nie ukrywa, że sytuacja jest trudna. – Bardzo proszę o zachowanie wszystkich obostrzeń wprowadzanych przez rząd. Zachowajmy bezpieczeństwo i dystans, aby ratować zdrowie swoje oraz bliskich – apelował wojewoda.

Urząd wojewódzki zamierza walczyć z epidemią tworząc kolejne izolatoria. Jak mówił Bogdanowicz, powstają one na bazie sanatoriów, ponieważ znajduje sięw nich podstawowa kadra medyczna, niezbędne wyposażenie i wsparcie tlenowe. Tego typu izolatorium funkcjonuje w sanatorium MSWiA w Ciechocinku – w tym mieście powstaje także kolejne, na 40 miejsc. Drugie, znacznie większe niebawem rozpocznie swoją działalność w Inowrocławiu. – Powstaje ono w sanatorium „Energetyk”. Będzie ono miało możliwość rozbudowy do 300 miejsc – podał wojewoda kujawsko-pomorski.

Zobacz również:

Nowe obostrzenia. Sprawdź, które sklepy są otwarte, a które zamknięte

Od soboty, 7 listopada wprowadzono nowe obostrzenia, dotyczące przede wszystkim funkcjonowania handlu i usług. Zgodnie z nowymi zasadami zamknięte zostały kina, teatry, muzea, galerie sztuki i domy kultury. Hotele są dostępne tylko dla osób podróżujących w celach służbowych, a punkty gastronomiczne nadal działają tylko na wynos lub z dowozem. W sklepach do 100 mkw. może przebywać tylko 1 os. na 10 metrów kwadratowych, zaś w większych sklepach – 1 os./15 mkw. Jednocześnie, w obiektach handlowych (m.in. galeriach) o powierzchni powyżej 2000 mkw wprowadzono zakaz handlu detalicznego i prowadzenia działalności usługowej. Dotyczy to nie tylko centrów handlowych, ale też np. Ikei, czego przed publikacją rozporządzenia nie spodziewano się. Są jednak wyjątki.

Nadal otwarte będą np. sklepy spożywcze, drogerie, apteki, salony prasowe, księgarnie czy stacje paliw. Zakaz handlu detalicznego nie obejmuje bowiem punktów, w których dominuje sprzedaż żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazet lub książek, artykułów budowlanych lub artykułów remontowych, artykułów dla zwierząt domowych, usług telekomunikacyjnych, paliwa oraz części i akcesoriów do pojazdów samochodowych lub motocykli.

Od momentu ogłoszenia restrykcji wiele pytań dotyczyło punktów usługowych, które będą mogły działać mimo zakazu. Jak wyjaśniono w rozporządzeniu, ograniczenie nie dotyczy punktów gastronomicznych serwujących jedzenie na dowóz lub na wynos, pralni, krawców, szewców i ślusarzy. Działać mogą także myjnie samochodowe, warsztaty, punkty pocztowe i ubezpieczeniowe, placówki bankowe, optyczne, medyczne czy związane z fryzjerstwem. Zamknięte będą np. sklepy z odzieżą i butami, ze sprzętem RTV i AGD oraz wyspy handlowe. Obostrzenia mają obowiązywać do 29 listopada.

Jak wygląda liczba zakażeń koronawiursem na Kujawach i Pomorzu? W piątek, 6 listopada urząd wojewódzki poinformował o 1952 osobach zakażonych wirusem SARS-CoV-2 i śmierci czterech osób zakażonych. W sobotę, 7 listopada w raporcie Ministerstwa Zdrowia podano informacje o 1809 nowych przypadkach. – Szpitale w Bydgoszczy, Radziejowie i Grudziądzu przekazały informacje o zgonach 6 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Spośród osób zmarłych, 3 miały choroby współistniejące – podaje rzecznik wojewody Adrian Mól.

Na dzień 7 listopada łączna liczba zakażonych koronawirusem w całej Polsce to 521 640/7 636 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe), a w województwie kujawsko-pomorskim odpowiednio 32 231/218.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści