Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Premier Morawiecki zapowiada obniżki na stacjach paliw. „Cena powinna spaść do około 5 zł”

Dodano: 07.01.2022 | 17:14

Na zdjęciu: W rozmowie z Interią premier zapowiedział wprowadzenie Tarczy Antyinflacyjnej 2.0.

Fot. Szymon Fiałkowski

W przyszłym tygodniu rząd ma przedstawić założenia Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Program ma doprowadzić m.in. do kolejnej obniżki cen paliw.

W piątek Interia opublikowała wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim, w którym wypowiadał się on m.in. na temat rosnących cen czy efektów wprowadzenia Polskiego Ładu. Jak tłumaczył Morawiecki, inflacja jest zjawiskiem globalnym i wynika z wysokich cen energii związanych z europejską polityką klimatyczną, wysokich cen gazu będących konsekwencją szantażu gazowego Rosji oraz skutków pandemii Na sugestię, że dokładanie kolejnych pieniędzy do gospodarki w postaci np. tarczy antyinflacyjnej może sprawić, że podwyższona inflacja utrzyma się dłużej, premier odpowiedział:  To tak nie działa. Obniżki podatków z jednej strony pozostawiają pieniądze w kieszeniach obywateli i firm, a więc łagodzą skutki inflacji. Natomiast z drugiej strony obniżają oczekiwania inflacyjne a ich obniżenie jest kluczowe dla walki ze wzrostem cen.

Jak zapowiedział szef rządu, w przyszłym tygodniu zostanie ogłoszona Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Zakłada ona m.in. obniżkę  stawki VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc. na okres pół roku od 1 lutego. Ma się to przełożyć na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji o ok. 60-70 groszy.  – Cena powinna spaść do około 5 zł – zapowiada Morawiecki. Jeśli obniżka VAT będzie utrzymana przez dwa kwartały, jej koszt wyniesie ponad 3 mld zł.

Co jeszcze znajdzie się w Tarczy Antyinflacyjnej 2.0? Tego na razie nie wiadomo. Działania rządu są odpowiedzią na inflację, rosnące stopy procentowe oraz ceny gazu, prądu i innych produktów. Notowań obozu władzy nie poprawia także zamieszanie związane z Polskim Ładem. – Za niepotrzebny stres i nerwy przepraszam wszystkich, których ten błąd dotknął. Natychmiast wydałem polecenie, by go naprawić i za kilka dni od dzisiaj nie powinno być po nim śladu – odpowiedział Morawiecki zapytany o problemy z pierwszych dni obowiązywania nowego systemu, w czasie których niższe niż wcześniej pensje otrzymali m.in. nauczyciele i policjanci. Wątpliwości ws. Polskiego Ładu dotyczą także wyższych emerytur czy ulgi dla klasy średniej. Wielu ekspertów mówi, że program powinien zostać poprzedzony odpowiednią kampanią informacyjną, która pozwoliłaby uniknąć występującego obecnie chaosu.

– Polacy od 30 lat czekają na bardziej sprawiedliwy system podatkowy. My nie odkładamy spraw na później, jak nasi poprzednicy. Na świętego nigdy. Jeszcze trudniej wdrażałoby się Polski Ład gdyby był rozłożony na kilka lat. 500+ też było krytykowane, a po 3 miesiącach wszyscy uznali, że to program korzystny. Tak będzie i tutaj. Natomiast aktualna sytuacja gospodarcza pokazuje, że właśnie teraz ta obniżka podatków jest potrzebna – przekonywał w wywiadzie dla Interii Morawiecki.

Cały wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim dostępny na Interia.pl.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments