Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportPrezes Jerzy Kanclerz wyjaśnia niedzielne wydarzenia i przeprasza kibiców
08.05.2023 | 11:01

Prezes Jerzy Kanclerz wyjaśnia niedzielne wydarzenia i przeprasza kibiców

Zdjęcia: Sebastian Torzewski, Szymon Fiałkowski

Niedzielny mecz Abramczyk Polonii ze Zdunek Wybrzeżem Gdańsk nie doszedł do skutku. Po blisko półtoragodzinnym oczekiwaniu kibice zebrani na stadionie dowiedzieli, że żużlowcy nie wyjadą na tor.

W sobotę w Bydgoszczy padał deszcz, ale niedzielna słoneczna pogoda sprawiła, że kibice bez obaw wybrali się na stadion przy ul. Sportowej. Niepokojące wieści zaczęły się od przełożenia próby toru. Zawodnicy oraz członkowie sztabów szkoleniowych obserwowali nawierzchnię, a po torze jeździły traktor, polewaczka i samochód osobowy. Próbne okrążenia najpierw zostały przełożone na 14:05, następnie na najwcześniej 14:45, a potem… komunikaty się skończyły. Obie drużyny wykonały obchód, trwały narady, a kibice pozbawieni jakichkolwiek informacji czekali na rozwój wydarzeń.

Ostatecznie, blisko półtorej godziny po planowanym rozpoczęciu meczów, spiker ogłosił decyzję o odwołaniu meczu. Jak później tłumaczył Daniel Jeleniewski, tor był niebezpieczny na wejściach w wiraże.

Kibice przyjęli decyzję o odwołaniu meczu gwizdami. Jeden z nich, widząc wchodzącego do parku maszyn menadżera Krzysztofa Kanclerza, rzucił w jego kierunku karnetem. Inni ustawiali się przed budynkiem klubowym, chcąc rozmawiać z prezesem Jerzym Kanclerzem.

W poniedziałek przed południem klub wydał oświadczenie, w którym przeprasza kibiców oraz tłumaczy decyzję o odwołaniu spotkania.

Oświadczenie prezesa ŻKS Polonia Bydgoszcz SA – Jerzego Kanclerza

Drodzy Kibice,

w związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce w niedzielę, przy okazji meczu ze Zdunek Wybrzeżem Gdańsk, pragniemy Was przeprosić. Choć nie my podejmujemy decyzje odnośnie odwołania, przełożenia, opóźnienia meczu, ani nie mamy wpływu, kiedy taka decyzja zostanie podjęta, jako organizator zawodów – przepraszamy. Chcemy jednak, byście mieli pełny obraz sytuacji, a także chcemy Wam choć odrobinę zrekompensować stracony czas.

Główna Komisja Sportu Żużlowego wyznacza na mecze swoich przedstawicieli, którzy pełnią obowiązki podczas spotkań i nadzorują przygotowania w dniu meczu. Osobą, który nadzoruje prace torowe jest komisarz toru. Jako organizator nie możemy podjąć samodzielnie decyzji odnośnie użycia konkretnego sprzętu torowego, za co grożą kary nałożone na klub oraz osoby funkcyjne (finansowe oraz zawieszenia).

Od rana prace torowe nadzorował komisarz i jego polecenia zostały wykonane. W naszej ocenie, tor można było przygotować do jazdy. Niestety, nie udało się przygotować toru tak, by był bezpieczny i jednakowy na całej długości i szerokości. Choć z daleka wydawał się dobry, było na nim kilka miejsc z mokrą, miękką nawierzchnią. Zawodnicy zgodnie przyznali, że tor nie jest bezpieczny do ścigania. Jury zawodów podjęło decyzję o odwołaniu spotkania i przełożeniu go na inny termin. Bardzo ubolewamy, że stało się to tak późno.

Pragniemy także wyjaśnić kwestię folii. Położenie folii nie zawsze jest idealnym wyjściem. Przykrycie toru powoduje jego „odparzenia”, a po ściągnięciu przygotowanie go do zawodów odbywa się inaczej niż zwykle. Tor jest swego rodzaju zagadką zarówno dla gości, jak i gospodarzy. Folia może pomóc, jednak nie zawsze przykrycie ma sens. Dodajmy także, że folia (plandeka) w rozgrywkach 1. Ligi Żużlowej nie jest obowiązkowa.

Decyzję o odwołaniu/opóźnieniu itp. zawodów podejmuje każdorazowo sędzia lub jury zawodów. Zdajemy sobie sprawę, że odwołanie zawodów godzinę po ich pierwotnie zaplanowanym starcie, kiedy kibice są już na trybunach, jest frustrujące dla każdego z obecnych na stadionie. Podkreślmy jeszcze raz, że nie mamy, jako organizator zawodów, możliwości samodzielnego odwołania meczu wcześniej. Musimy wykonywać polecenia przedstawicieli GKSŻ. Podjęcie samodzielnej decyzji wiązałoby się oddaniem meczu walkowerem.

Chcemy, byście wiedzieli, że odwołanie meczu w takim momencie jest także sporym ciosem dla klubu. Musimy zapłacić za wszystkie zlecone usługi (m.in. ochrona, karetki, obsługa zawodów), bez względu na to, czy mecz się odbył, czy nie.

Bilety na nowy termin (nie jest jeszcze ustalony) zachowują ważność. Możliwe są zwroty. Bilety zakupione w kasie należy zwrócić w kasie klubowej, a bilety zakupione przez internet – w systemie internetowej sprzedaży biletów. Aby dokonać zwrotu przez internet należy przy wybranym bilecie nacisnąć przycisk PROŚBA O ZWROT. W obu przypadkach zwrotu można dokonać do czwartku (11.05) włącznie.

W piątek, 19 maja zapraszamy wszystkich kibiców do parkingu. Po treningu, od godz. 18:00 żużlowcy będą do Waszej dyspozycji. Będzie można porozmawiać, otrzymać pamiątkowe pocztówki z autografem. Nie zabraknie także konkursów, w których do wygrania będą bilety na mecz z ebebe PSŻ Poznań. Będzie także darmowy grill.

Na koniec chcemy podkreślić, że jeździmy dla Was. Sport bez kibiców nie ma sensu. Całkowicie rozumiemy Waszą frustrację, bo sami jesteśmy mocno niepocieszeni tym, co się wydarzyło.

Prezes ŻKS Polonia Bydgoszcz SA – Jerzy Kanclerz

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zbigniew
Zbigniew
1 rok temu

Proszę normalnych kibiców by nie dali się skusić tymi kiełbaskami! To już drugi raz olewa się prawdziwych kibiców, pamiętacie mecz ze Startem Gniezno? Też panienki szybko się dogadały że nie wystartują.Klub musi odczuć, że tak się nie robi.Bez kibiców nie istniejecie !