Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 6 • L 5
9C
Sob
11C
Nd
20C
Pon
21C
Wt
21C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaPrezes Młodzieży Wszechpolskiej krytykuje nazwę pociągu do Bydgoszczy. „Nie oddaje jej powagi”
Adam Andruszkiewicz
16.04.2016 | 12:37

Prezes Młodzieży Wszechpolskiej krytykuje nazwę pociągu do Bydgoszczy. „Nie oddaje jej powagi”

Poseł Adam Andruszkiewicz (Kukiz'15) twierdzi, że nazewnictwo polskich pociągów może być kształtowane z naruszeniem prawa.

Na zdjęciu: Poseł Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz został wybrany do sejmu w okręgu białostockim.

Fot. Adrian Grycuk / Wikipedia

Poseł Kukiz’15 Adam Andruszkiewicz skierował do ministra infrastruktury i budownictwa interpelację w sprawie nazw polskich pociągów. Twierdzi, że są one nadawane z naruszeniem prawa, promują komunizm i okultyzm, a także – jak w przypadku składu relacji Kraków-Bydgoszcz – nie oddają powagi swojej nazwy.

Chodzi o nazwę Wawel, którą nosi jeden z pociągów trasowanych ze stolicy Małopolski do miasta nad Brdą. Zdaniem Andruszkiewicza, jako że Wawel to „miejsce pochówku najznamienitszych Polaków”, powinien on być nazwą „sztandarowego pociągu” łączącego obecną stolicę Polski – Warszawę z dawną – właśnie Krakowem. „Tymczasem tę nazwę zarezerwowano dla pociągu Kraków – Bydgoszcz, zupełnie nie oddając powagi nazwy Wawel” – czytamy w piśmie niespełna 26-letniego polityka do ministra Andrzeja Adamczyka.

Lista zarzutów parlamentarzysty Kukiz’15 jest dłuższa – twierdzi on, że nazwa Aurora promuje komunizm („co jest w Polsce zakazane i sprzeczne z Konstytucją” – dodaje) – nazwę rosyjskiego okrętu, symbolu rewolucji październikowej. Podobne zastrzeżenia kieruje w stronę nazwy Broniewski, w sprawie nazwy Osterwa pyta o to, czy chodzi o wolnomularza Juliusza Osterwę czy też słowacki szczyt w Tatrach, poddaje w wątpliwość promowanie nazwiska Witolda Gombrowicza, a także neguje fakt nadania nowych nazw „okultystycznych, promujących pogańskie i mityczne bóstwa” jak Sedina, Świętopełk, Czcibór, Dionizos czy Światowid.

Zdaniem posła Andruszkiewicza konieczne jest powołanie przy ministrze komisji z udziałem Rady Języka Polskiego i Instytutu Pamięci Narodowej. Podkreśla bowiem, że nazwy pociągów powinny być elementem polityki historycznej i kształtować „tożsamość narodową w pamięci pasażerów i kolejarzy”. Swoją interpelację szef Młodzieży Wszechpolskiej kończy pytaniami o osoby odpowiedzialne za nadawanie nazw pociągom, a także o zmianę zakwestionowanych przez niego nazw.


Powiązane treści