Bydgoszcz
12C
Słonecznie
35% wilgotność
Wiatr: 11km/h WSW
H 12 • L 12
6C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
19C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaPrezes PKP Intercity: W pociągu do Bydgoszczy nie ma niczego niepoważnego
Flirt Bydgoszcz Główna
20.04.2016 | 09:44

Prezes PKP Intercity: W pociągu do Bydgoszczy nie ma niczego niepoważnego

Marek Chraniuk odniósł się do interpelacji poselskiej członka klubu parlamentarnego Kukiz'15 Adama Andruszkiewicza.

Na zdjęciu: Flirt znajdujący się we flocie PKP Intercity na dworcu Bydgoszcz Główna.

Fot. Eryk Dominiczak / archiwum

– Pociąg Wawel kursował już w przeszłości do Hamburga, a w relacji do Bydgoszczy nie ma niczego niepoważnego. Oczywiście, istotne jest, aby jeździł do Krakowa – zadeklarował we wtorek szef spółki PKP Intercity Marek Chraniuk. To odpowiedź na sugestie białostockiego posła Kukiz’15 Adama Andruszkiewicza, który nazwom pociągów przewoźnika zarzucił propagowanie między innymi komunizmu oraz okultyzmu.

Przypomnijmy, do ministra infrastruktury i budownictwa trafiły zapytania dotyczące nazw polskich pociągów. Andruszkiewicz, poseł oraz prezes Młodzieży Wszechpolskiej, wymienił w piśmie do Andrzeja Adamczyka szereg nazw, które – jego zdaniem – nie licują z potrzebą prowadzenia na kolei odpowiedniej polityki historycznej. Twierdził bowiem, że nazwy takie jak „Aurora” czy „Broniewski” promują ustrój totalitarny, a „Świętopełk” czy „Dionizos” – elementy pogańskie. Dostało się także wspomnianemu „Wawelowi” – zdaniem Andruszkiewicza właściwą relacją dla tego pociągu powinien być odcinek Kraków – Warszawa. Stan obecny, czyli kursowanie pociągu do miasta nad Brdą, parlamentarzysta Kukiz’15 nazwał „nieoddającym powagi nazwy”.

Prezes Chraniuk zapewnił z kolei, że nie widzi „niczego niepoważnego” w pociągu kursującym z dawnej stolicy Polski do Bydgoszczy, a odpowiedź na interpelację zamierza przygotować „jak najszybciej”.

W ślad za pismem posła Andruszkiewicza PKP Intercity zadeklarowało w tym roku ogłoszenie kolejnych konkursów na nazwy pociągów. Spółka nie wyklucza również weryfikacji niektórych nazw tak, aby nawiązywały one mocniej do osób związanych z danym regionem.


Powiązane treści