Bydgoszcz
13C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 14 • L 12
27C
Pt
28C
Sob
27C
Nd
28C
Pon
28C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPrezes PSL w Bydgoszczy: Nie ma mowy o współpracy z PIS – partią antysamorządową [ZDJĘCIA]
psl bydgoszcz
01.10.2018 | 19:21

Prezes PSL w Bydgoszczy: Nie ma mowy o współpracy z PIS – partią antysamorządową [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na konwencji PSL w Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda

W Bydgoszczy miała dzisiaj miejsce Wojewódzka Konwencja Programowa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przyjechał na nią szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Nasz program jest programem prawdziwej chadecji, prawdziwej chrześcijańskiej demokracji, partii ludowej, narodowej. Jesteśmy jedyną formacją w centrum – mówił  podczas konferencji prasowej poprzedzającej obrady szef PSL.

Prezes PSL poinformował, że sztandarowym projektem partii jest wprowadzenie emerytur bez podatków, czyli zwolnienia z nich wszystkich seniorów. Jeżeli udało się zadbać o dzieci – mówił Kosiniak-Kamysz – to dlaczego nie potrafimy zadbać o osoby starsze? Nie jest godną proponowana waloryzacja 5-złotowa, bo ona nawet nie wystarcza na kupienie kostki masła. I my – kontynuował szef PSL – jesteśmy jedynym ugrupowaniem, które ma w tej sprawie konkretne propozycje: emerytura bez podatku, bez składki, wzrost o 20 procent. Jutro w Sejmie, Komitet Obywatelski współtworzony przez PSL, złoży projekt obywatelski pn. „Emerytury bez podatku”, pod którym w naszym województwie złożono ponad 10 tysięcy podpisów – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Kolejna sprawa o której mówił, jest zdaniem prezesa PSL szczególnie istotna dla mieszkańców naszego regionu. Chodzi o budowę dróg, chodników i ścieżek rowerowych – taki trójpak ludowców. Nie Centralny Port Komunikacyjny jest sprawą najważniejszą, ale – uważają ludowcy – droga do każdego domostwa, do każdego siedliska – utwardzona, z bezpiecznym chodnikiem, a obok ścieżka rowerowa, nie tylko do rekreacji, ale coraz powszechniej wykorzystywana jako ułatwienie dotarcia do szkoły czy miejsca pracy.

Bardzo ważny temat dla ludowców, to edukacja. Czy na wsi, czy w mieście – mówił Kosiniak-Kamysz – wszędzie muszą być równe warunki kształcenia się. W programie temu poświęconym PSL zwraca również uwagę na takie aspekty jak: ciepły posiłek dla każdego ucznia, bez względu na jego status materialny, bo to ma zastąpić chipsy, śmieciowe jedzenie, gazowane słodkie napoje. Kolejny pomysł PSL w kwestii edukacji, to e-tornister. Po co nasze dzieci mają codziennie dźwigać kilkukilogramowe tornistry, gdy w zupełności wystarczyłoby umieszczenie wszystkich potrzebnych książek i lektur w tablecie.

Następny ważny punkt programu PSL, to opieka zdrowotna dzieci, zwłaszcza stomatologiczna, które przy niewydolności państwa oraz NFZ mogłyby być finansowane z budżetów województw przy wsparciu środków gminnych.

Dużo uwagi prezes ludowców poświęcił podczas konwencji sprawom rolnictwa na naszym terenie. W trakcie konferencji prasowej wspomniał jedynie o kilku sprawach wymagających natychmiastowej interwencji państwa. Chodzi o odszkodowania za suszę, szkody wynikające z ASF, sprawy związane ze szkodami łowieckimi, gospodarką wodną.

My będziemy o te wszystkie sprawy dbać – zapewniał szef ludowców – Przywrócimy kompetencje samorządowcom dotyczące ochrony środowiska, gospodarki wodnej, melioracji, doradztwa rolniczego, sportu i turystyki. Wzmocnimy także rolę sołectwa i nadal będziemy wspierać koła gospodyń wiejskich oraz OSP. Robiliśmy to od wielu lat i to na o wiele większą skalę niż to teraz proponuje premier Morawiecki! My jesteśmy za Polską demokratyczną, samorządową, a przez to sprawiedliwą, a nie scentralizowaną,  zarządzaną z jednej z warszawskich ulic. Jesteśmy jedną drużyną, która zawalczy o realizację naszego programu w województwie kujawsko-pomorskim. Nie będzie współrządzenia tym regionem bez PSL! I co ciekawe, to jedyne województwo w kraju, z trzema kobiecymi „jedynkami” na listach PSL do sejmiku. Głos oddany na PSL, to gwarancja, że środki europejskie trafią nawet do najmniejszej miejscowości, no i to, że pozostaniemy w Unii Europejskiej.

Posłuchajcie, co prezes PSL odpowiedział na pytania dziennikarzy dotyczące jeżeli nie współrządzenia na szczeblu lokalnym, to chociaż współpracy z PiS. Czy jest możliwa dla PSL jakakolwiek koalicja wyborcza?:


Powiązane treści