Bydgoszcz
13C
Niebo częściowo zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 14 • L 10
16C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
16C
Sob
16C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPrezydent Bruski apeluje do bydgoskich posłów. Chodzi o naprawę błędu w tarczy antykryzysowej
bruski
08.11.2020 | 08:10

Prezydent Bruski apeluje do bydgoskich posłów. Chodzi o naprawę błędu w tarczy antykryzysowej

Na zdjęciu: Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Fot. Szymon Fiałkowski

Prezydent Rafał Bruski skierował apel do posłów i senatorów Ziemi Bydgoskiej w sprawie naprawienia błędu legislacyjnego dotyczącego wysokości zasiłków chorobowych dla kobiet w ciąży.

W piśmie, zaadresowanym do parlamentarzystów z okręgu bydgoskiego prezydent Bruski podkreśla, że w związku z apelami bydgoszczanek poszkodowanych na skutek obniżenia zasiłku chorobowego w wyniku wprowadzenia tarczy antykryzysowej „wyraża swoje pełne poparcie” dla inicjatywy wiceprezydent Gdyni Katarzyny Gruszeckiej-Spychały oraz wiceprezydent Wejherowa Beaty Rutkiewicz. Skierowały one bowiem pismo do posłów i senatorów z ziemi pomorskiej, w którym podkreśliły, że młode matki i kobiety spodziewające się dziecka żyją z zasiłków o połowę niższych niż się spodziewały.

Wynika to z błędu legislacyjnego, jaki wkradł się do tarczy covidowej. Nieudana poprawka ustawy nie naprawiła sytuacji, a tylko pogłębiła niesprawiedliwość, nierówno traktując pokrzywdzone osoby i tylko niektórym przyznając korektę. Występując w imieniu naszych mieszkanek oraz przekonaniu o słusznym interesie setek tysięcy Polek apelujemy o poparcie i działanie na rzecz pilnej zmiany stanu prawnego – napisały przedstawicielki pomorskich samorządów.

Jak wyjaśniają, zapisy tarczy antykryzysowej pozwoliły pracodawcom obniżać wymiar czasu pracy pracowników w celu ratowania ich miejsc pracy. Rozwiązanie to „trafiło jednak rykoszetem w kobiety w ciąży i młode matki”. – Jeśli w ciąży obniżono im wymiar etatu, a zatem i wynagrodzenie ich zasiłki macierzyńskie i chorobowe są liczone już od tej obniżonej podstawy, nawet jeśli etat wrócił już do normy i ponownie jest pełny – twierdzą Rutkiewicz i Gruszecka-Spychała. I dodają, że jeśli przepisy tarczy nie ulegną zmianie, kobiety będą otrzymywać obniżony zasiłek przez cały czas trwania urlopu macierzyńskiego, nawet jeśli wynagrodzenie powróci do wysokości sprzed wybuchu epidemii koronawirusa.

Przedstawicielki samorządu Gdyni i Wejherowa zauważyły, że ustawodawca próbował zmienić tę niekorzystną sytuację, ale wprowadzona przez niego zmiana poprawiła sytuację tylko tych pań, których rodzaj zasiłku zmienił się podczas obowiązywania tarczy antykryzysowej, albo były one na zasiłku trzy miesiące wcześniej. – To rozwiązanie nie ma żadnego sensownego uzasadnienia, ale dzieli młode matki na lepiej i gorzej potraktowane – podkreślają. Dlatego w apelu do posłów i senatorów z Pomorza proszą szybkie uchwalenie senackiej poprawki ustawy, która ma zmienić ten niekorzystny stan rzeczy.


ZOBACZ TAKŻE: Rafał Bruski prezentuje na Facebooku nową atrakcję Bydgoszczy [WIDEO]


Apel w sprawie naprawienia błędu legislacyjnego dotyczącego wysokości zasiłków chorobowych dla kobiet spodziewających się dziecka uważam za słuszny, a zawarte w nim postulaty wymagają pilnych zmian ustawowych – napisał prezydent Bydgoszczy w piśmie do lokalnych parlamentarzystów. – Powyższa inicjatywa spotkała się z pełnym poparciem Obszaru Metropolitarnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, a także organizacji gospodarczych z całego Pomorza. Liczę na Państwa współpracę i podjęcie działań w celu naprawy zaistniałej sytuacji – zakończył list Bruski.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści