Prezydent Bruski w Fordonie. Obiecał rozpoczęcie budowy mariny przy Wiśle
Dodano: 09.03.2024 | 12:21Na zdjęciu: Prezydent Rafał Bruski wystąpił w Fordonie wraz z tamtejszymi kandydatami do Rady Miasta Bydgoszczy.
Fot. BB
Fordon był kolejnym przystankiem kampanijnej trasy prezydenta Rafała Bruskiego. Na zrewitalizowanych terenach nadwiślańskich chwalił się zrealizowanymi inwestycjami i obiecał kolejne działania – między innymi budowę mariny. Ujawnił także, że niebawem ministrowie rządu Donalda Tuska przyjadą do Bydgoszczy z „dobrymi informacjami”.
Podczas sobotniej (9 marca) konferencji prasowej na nabrzeżu w Starym Fordonie obecny włodarz miasta wymieniał zadania zrealizowane podczas jego kadencji w tej części Bydgoszczy. Mówił o tramwaju do Fordonu, rewitalizacji Starego Fordonu, budowie szkoły przy ulicy Bora-Komorowskiego czy basenu przy SP67, a także o termomodernizacji szkół czy przedszkoli (m.in. SP66). Następnie kreślił wizję na następne pięć lat.
– Co nasz czeka? Kończą się prace projektowe – wcześniej były koncepcyjne – dotyczące stworzenia Fordońskiego Centrum Kultury. To według mnie jest wyzwanie numer jeden, które wypełnimy w najbliższym czasie – oznajmił urzędujący prezydent. Przypomnijmy, że FCK powstanie w budynku dawnej szkoły na osiedlu Bajka, przy ulicy Gawędy 5 [CZYTAJ WIĘCEJ O INWESTYCJI]. Rafał Bruski obiecał też realizację kolejnych dróg rowerowych, w tym Wielkiej Pętli Fordonu.
– Tu spoglądam na przewodniczącego Rady Osiedla Nowy Fordon Jana Kwiatonia – dodał. Kwiatoń wraz ze Społecznym Komitetem Budowy WPF jest inicjatorem zadania, które w głosowaniach na projekty BBO zyskiwało poparcie tysięcy mieszkańców. Obecnie w realizacji jest odcinek od Tatrzańskiej do Bora-Komorowskiego (przy ulicach Wierchowej i Geodetów); fordoniacy czekają natomiast na odblokowanie prac nad etapem od Doliny Śmierci do okolic Dębu Napoleona, jak i w przeciwnym kierunku do rejonu ulicy Pod Skarpą oraz odcinka od dębu do SP67 na Tatrzańskim. Dodajmy, że przewodniczący RO Nowy Fordon startuje w wyborach do rady miasta z ostatniego, ósmego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej.
Joanna Czerska – Thomas: Chcę rozmawiać z ludźmi i wziąć odpowiedzialność za Bydgoszcz [WYWIAD]
Powstający odcinek WPF ma niebawem połączyć się z wyczekiwaną drogą dla rowerów wzdłuż ulicy Sudeckiej (w stronę Jarużyna) i Wyzwolenia. We współpracy z gminą Dobrcz ma również powstać trasa wzdłuż ulicy Wyzwolenia w kierunku Strzelec Dolnych. Prezydent Bruski zadeklarował też podjęcie starań na rzecz budowy mariny obok starofordońskiego nabrzeża.
– Aktywni społecznicy ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu i nie tylko oczekują, że będziemy dalej inwestować – powstał bowiem pomysł budowy przystani. Koncepcja już jest, teraz musimy uporać się z przejęciem gruntu od Wód Polskich, co nie jest proste. Rozmowy, które prowadzimy z Wodami idą jednak w dobrym kierunku. Najpierw chcemy uporządkować ten teren, a potem – zgodnie z wytycznymi instytucji – zainwestować w marinę. Jej obiekty będą bardzo potrzebne – liczę, że Wisła będzie coraz bardziej popularna – powiedział.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Bydgoszcz i Fordon zyskają przystań nad Wisłą? Powstała koncepcja [WIDEO]
Kandydat Koalicji Obywatelskiej wspomniał też o nadchodzących „dobrych wieściach” dla Bydgoszczy. Te po pierwsze przyniosła niedawna wizyta ministra nauki Dariusza Wieczorka na Politechnice Bydgoskiej (Bruski uczestniczył w spotkaniu władz uczelni z ministrem). – Ta wizyta przerodzi się w kolejne dobre decyzje dla Bydgoszczy, ale nie jestem jeszcze upoważniony, by o nich wspominać – dodał. Wiadomo jednak, że tematem rozmów było otwarcie kierunku lekarskiego; minister ma ułatwić jego uruchomienie już od 1 października i – jak nieoficjalnie się dowiadujemy – pomóc fordońskiej uczelni w dostosowaniu się do wymagań.
Kolejne informacje dla miasta wiążą się z ostatnią wizytą wojewody Michała Sztybla w stolicy, podczas której odwiedził kilka ministerstw i spotkał się ze związanymi z Bydgoszczą ministrami cyfryzacji – wicepremierem Krzysztofem Gawkowskim i wiceministrem Pawłem Olszewskim. – Wkrótce dwóch bądź trzech ministrów przyjedzie do nas z dobrymi nowinami. To owoce współpracy z rządem – zapowiedział starający się o reelekcję prezydent.
Bruski zadeklarował również termomodernizację kolejnych szkół w tej części miasta – w przygotowaniu są inwestycje m.in. w budynku SP20 przy Sielskiej czy SP44 przy Nila. Podczas konferencji nie zabrakło też wbicia szpileczki w kontrkandydata, czyli Łukasza Schreibera. – Nasze działania są przesądzone i dobrze zbilansowane. Jak słucham i czytam niektóre deklaracje, to śmieje się pod nosem, bo są one puste i bez pokrycia – zakomunikował. Co z innymi, niewymienionymi działaniami? Zapytaliśmy m.in. o zmianę przebiegu DW256 i budowę odcinka ulicy Andersa do Wyzwolenia, by ciężkie pojazdy omijały ulicę Geodetów – przedłużenie jest zapisane w planie miejscowym dla tego obszaru.
– Każdy plan zagospodarowania, każda inwestycja nie jest przeze mnie forsowana na siłę. Gwarantuje, że każdy rozsądny głos będzie analizowany, aczkolwiek mieszkańcy mają różne oczekiwania. Ja jestem zwolennikiem takiej debaty, kiedy wszyscy mający różne koncepcje siądą przy jednym stole, a nie każdy będzie przychodził z nimi do mnie, bo wówczas ciężej szukać kompromisu – tłumaczył, licząc na udział w debatach także fordońskich radnych. Prezydent wspomniał też o planach budowy drugiego mostu przez Wisłę (po stronie nabrzeża), które będą determinowały dalsze decyzje odnośnie dróg wojewódzkich.
– Trwają uzgodnienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i Polskimi Liniami Kolejowymi. Wiemy, że ten most w dzisiejszych czasach ma też znaczenie strategiczne związane z obronnością – mógłby by być łatwym celem. Nowy obiekt byłby wpięty w ulicę Kasztelańską i dalej rozprowadzał ruch z ominięciem Starego Fordonu. Prowadzone są analizy – przypomnę, że pan marszałek deklaruje realizację tramwaju Bydgoszcz – Toruń. To bardzo trudny projekt, ale jeżeli byłaby taka wola to każdy z nas się pod tym podpisze – dodał Bruski.