Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
70% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 7 • L 5
8C
Sob
7C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPrezydent Bruski z projektem Bydgoskiego Związku Metropolitalnego. Ale bez wsparcia posłów PiS
ratusz bydgoszcz
06.03.2017 | 15:40

Prezydent Bruski z projektem Bydgoskiego Związku Metropolitalnego. Ale bez wsparcia posłów PiS

Prezydent Rafał Bruski przedstawił projekt ustawy o Bydgoskim Związku Metropolitalnym.

Na zdjęciu: W bydgoskim ratuszu prezydent spotkał się z parlamentarzystami.

Fot. Pit1233/wikipedia (wolna licencja)

Prezydent Rafał Bruski przedstawił w poniedziałek projekt ustawy zakładającej postanie Bydgoskiego Związku Metropolitalnego. Wbrew nadziejom wygłoszonym przez sternika miasta bydgoscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości nie zadeklarowali poparcia dla jego działań.

Projekt ustawy o Bydgoskim Związku Metropolitalnym prezydent Rafał Bruski zaprezentował podczas poniedziałkowego spotkania z parlamentarzystami i radnymi. Propozycja wzorowana jest na poznańskiej, która wkrótce zostanie przedstawiona w Sejmie. – Nasz projekt zawiera korzystne zapisy z ustawy przyjętej we wrześniu 2015 roku i z projektu dot. metropolii śląskiej, jak chociażby finansowanie na warunkach złotówka od samorządu i 3 zł od rządu – tłumaczył Bruski.

Jutro prezydent zamierza przekazać projekt posłowi Tomaszowi Latosowi, który kieruje Parlamentarnym Zespołem Miłośników Ziemi Bydgoskiej. Ten jednak do inicjatywy odnosi się z dystansem. – Pan poseł stwierdził, że nie wierzy, aby to się udało. To jest jego opinia. Ja zakładam, że nie znajdzie się żaden poseł z naszego miasta, który się pod tym projektem nie podpisze, a przecież każdy ma znajomych, których może namówić do poparcia – stwierdził Bruski.

Wspomniani przyjaciele bydgoskich posłów, a konkretnie Łukasza Schreibera, akurat w poniedziałek gościli nad Brdą i spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej. Do propozycji Bruskiego nie byli jednak pozytywnie nastawieni, podobnie jak gospodarz spotkania. – Rozumiem powody polityczne działań prezydenta, ale one w żaden sposób nie przybliżają Bydgoszczy do sukcesu. Potrzebne jest wypracowanie projektu dotyczącego nie tylko naszego miasta, ale całego kraju. Trudno sobie przecież wyobrazić, że Bydgoszcz byłaby jedną z zaledwie trzech metropolii, które powstaną. To jest science-fiction – stwierdził Schreiber.

Bydgoski poseł zapytany o to, czy zgodnie z oczekiwaniami Bruskiego podpisze się pod projektem dot. Bydgoskiego Związku Metropolitalnego stwierdził, że podpisze się dopiero pod takim projektem, który zostanie właściwie skonsultowany. A poniedziałkowej propozycji poświecono tylko godzinę podczas spotkania prezydenta z parlamentarzystami.

Na wsparcie posłów PiS-u z innych części kraju także trudno liczyć – Pod projektem podpisują się autorzy, więc skoro pan prezydent stworzył go ze swoimi przyjaciółmi politycznymi, to oni powinni się pod nim podpisywać. Jeśli zaś chce, aby to był projekt szerszej grupy, to najpierw trzeba tę grupę zaprosić do pracy nad projektem – mówił Marcin Horała z Gdyni. Szymon Szynkowski z Poznania dodał:- Platforma Obywatelska przygotowywała swój projekt przez 1500 dni i przyjęła go na sam koniec rządów. Na miejscu działaczy tej partii byłbym więc ostrożny w formułowaniu kolejnych ustaw metropolitalnych.


Powiązane treści