Bydgoszcz
6C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 9km/h WNW
H 6 • L 6
10C
Czw
9C
Pt
13C
Sob
11C
Nd
17C
Pon
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPrezydent podpisał ustawę metropolitalną. Wejdzie w życie w styczniu
Andrzej Duda
28.10.2015 | 14:54

Prezydent podpisał ustawę metropolitalną. Wejdzie w życie w styczniu

Regulacja otwiera drogę do formowania obszarów metropolitalnych, także na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Na zdjęciu: Prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą.

Fot. Michał Józefaciuk / Senat RP / Wikipedia

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek uchwaloną przez sejm na początku października ustawę o powiecie metropolitalnym.

Ustawa była jednym z najgorętszych tematów dyskutowanych przez regionalnych polityków oraz posłów bydgoskich i toruńskich w ostatnich tygodniach, a więc już w trakcie trwania kampanii wyborczej. Parlamentarzyści związani z miastem nad Brdą chcieli dobrowolności w zakresie tworzenia metropolii, co otwierałoby drogę do powołania metropolii bydgoskiej. Reprezentanci Torunia chcieli z kolei ustawowych regulacji bądź to w zakresie kształtu samej metropolii (domagali się formowania jej w oparciu o oba miasta stołeczne regionu kujawsko-pomorskiego), bądź obniżenia kryterium ludnościowego umożliwiającego tworzenie drugiej metropolii w obrębie grodu Kopernika. Oba zapisy ostatecznie nie znalazły się w ustawie.

Mimo to, los regulacji nie był przesądzony. Obok Torunia, swoje pretensje zgłaszały również inne mniejsze ośrodki, które nie będą w stanie w oparciu o tę ustawę tworzyć samodzielnych metropolii. I to właśnie te środowiska miały próbować wpływać na zaplecze prezydenta Dudy, aby skierował on dokument do ponownego rozpatrzenia, tyle że już przez nowy sejm. Optował za tym między innymi prezydent Torunia Michał Zaleski, sprzeciwiało się temu z kolei Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska.

Tak się jednak nie stanie – na stronie www.prezydent.pl pojawiła się informacja, że Andrzej Duda ustawę podpisał. Zgodnie z jej zapisami, będzie ona obowiązywała od 1 stycznia 2016 roku.

Powiązane treści