Bydgoszcz
18C
Słonecznie
57% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H 18 • L 17
14C
Czw
8C
Pt
7C
Sob
7C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPrezydent zawetował dwie ustawy. Olszewski: „To światełko w długim tunelu”
24.07.2017 | 14:31

Prezydent zawetował dwie ustawy. Olszewski: „To światełko w długim tunelu”

Bydgoski poseł skomentował decyzję prezydenta Andrzeja Dudy.

Na zdjęciu: Teraz trzeba usiąść i spokojnie zastanowić się, jak zreformować obszar sądownictwa – mówi Olszewski.

Fot. ST

Andrzej Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS. – To odważna i słuszna decyzja, za którą należy panu prezydentowi podziękować – komentuje poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Olszewski.

W poniedziałek przed południem prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS, a podpisze ustawę o sądach powszechnych. – Nie ma u nas tradycji, by Prokurator Generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę Sądu Najwyższego – mówił prezydent. – Zmiana musi nastąpić w taki sposób, aby nie doszło do rozdzielenia społeczeństwa i państwa – dodał i zapowiedział przygotowanie własnych projektów aktów prawnych.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejny dzień protestów w Bydgoszczy. Tłumy pod pomnikiem

Prezydent podpisze trzecią ustawę, która do niego trafi, czyli dotyczącą sądów powszechnych.  Weto musiało jednak zaskoczyć przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. – Nie mam złudzeń, że teraz siedzą na Nowogrodzkiej i myślą, jak odgryźć się prezydentowi – twierdzi bydgoski poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Olszewski. Zdaniem parlamentarzysty decyzja Dudy uspokoi nastroje osób, które w ostatnich dniach – chociażby pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – protestowały przeciw zmianom proponowanym przez PiS. – Teraz trzeba usiąść i spokojnie zastanowić się, jak zreformować obszar sądownictwa – mówi Olszewski.

Poseł uważa, że ostatnie działania partii rządzącej krajem nie miały na celu naprawy wymiaru sprawiedliwości, a obsadzenie stanowisk swoimi ludźmi i przejęcie władze sądowniczej. Przestrzega też jednak przed hurraoptymizmem. – Nie przesadzałbym z mówieniem, że to nowe otwarcie. Jest to raczej światełko w tunelu, ale ten tunel jest bardzo długi – twierdzi Olszewski.


Powiązane treści